رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸
 • الأربعاء ۱۲ ذو الحجة ۱۴۴۰
 • 2019 Wednesday 14 August
  تهران لطیف
  ٨٢(°F)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۶.٠٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.٠٢(in)
اوقات شرعی

IMG_20180730_143737_455

به گزارش اعتماد ملی، مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت: پرونده حزب اعتماد ملی در نوبت طرح در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب است و در باره اتفاقات اخیر حزب، نظر کمیسیون ملاک عمل خواهد بود.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور و دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، صبح امروز(دوشنبه ۸ مرداد) در نشست خبری خود با اشاره به اختلافات به‌وجود آمده در حزب اعتماد ملّی گفت: ما چون احتمال اختلاف در حزب را می‌دادیم، از قبل، نامه‌ای به‌حزب دادیم و به‌آن‌ها تذکر دادیم که مطابق آیین‌نامه و اساسنامه حزب اقدام کنند.
وی با بیان این‌که گزارش‌هایی‌ از آقایان حضرتی و منتجب‌نیا دریافت شده است، اظهار داشت: پرونده حزب اعتماد ملی در نوبت طرح در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب است و در باره اتفاقات اخیر حزب، نظر کمیسیون ملاک عمل خواهد بود و اظهارات شخصی اعضای حزب، با عناوینی چون بازرس یا قائم‌مقام، وجاهت قانونی ندارد.

سرمست در پاسخ به این سؤال که آیا قائم‌مقامی الیاس حضرتی نیز بستگی به‌نظر کمیسیون ماده ۱۰ دارد یا از اختیارات دبیرکل حزب است، اظهار داشت:
کمیسیون ماده ۱۰ بر اساس دو معیار، در این باره تصمیم خواهد گرفت؛ نخست قانون احزاب و بعد، اساسنامه حزب.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور با اشاره به هفتمین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت:
با تأسیس جامعه اسلامی مدیران موافقت شد و همچنین با درخواست صدور پروانه مجمع زنان اصلاح‌طلب استان تهران موافقت شد.

وی افزود: گزارش مجمع عمومی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها طرح و انتخابات و اصلاحات مربوط به مرامنامه انجمن، مورد تصویب کمیسیون قرار گرفت.

سرمست در پاسخ به‌سؤالی در باره واریز یارانه خانه احزاب، خاطرنشان کرد: کمیسیون در جلسات قبلی خود تصویب کرد که یارانه دومیلیاردی به‌حساب خانه احزاب واریز شود و البته نحوه هزینه‌کرد آن، بر اساس دستورالعملی باشد که بر اساس ماده ۱۷ قانون احزاب به‌وسیله دبیرخانه کمیسیون تهیه می‌شود.

وی ادامه داد: این دستورالعمل، تهیه و در ۱۰ ماده و ۱۳ تبصره به‌تصویب کمیسیون رسید که مطابق آن، بر اساس شاخص‌هایی که مشخص شده، به احزاب یارانه تخصیص داده شود.
دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب خاطرنشان کرد: البته در تهیه این دستورالعمل، با خانه احزاب هم مکاتبه شد و درخواست مشورت کردیم. آن‌ها هم از طریق دو نماینده‌ای که در کمیسیون دارند، پیشنهاد‌هایی ارائه دادند و کمیسیون تا جایی که امکان داشت، در فرآیند تدوین دستورالعمل، پیشنهادات را مورد توجه قرار داد.

سرمست با بیان این‌که مطابق ماده ۲۲، احزابی می‌توانند یارانه بگیرند که خود را با قانون جدید احزاب تطبیق داده باشند، تصریح کرد: احزابی که خود را تطبیق نداده‌اند، نباید انتظار دریافت یارانه داشته باشند.

وی با بیان این‌که مجوز پرداخت یارانه به‌خانه احزاب، صادر شده است‌، گفت: زمان و جزئیات پرداخت یارانه، به ذی‌حسابی وزارت کشور مربوط است.

در ادامه نشست، خبرنگار خبرگزاری فارس از سرمست پرسید: تکلیف احزابی که تا ۱۴ خرداد، کنگره تشکیل ندادند و خود را با قانون تطبیق ندادند چه می‌شود و آیا مجوز ادامه فعالیت نخواهند داشت، یا صرفاً از دریافت یارانه محروم خواهند شد؟

مدیرکل سیاسی وزارت کشور، در پاسخ گفت: طی ابلاغیه‌ای در ۱۰ تیر، به‌همه احزابی که کنگره خود را برگزار نکرده‌اند و یا روند تطبیق‌شان با قانون، ناقص بوده، خواستیم تا ظرف یک‌ماه، نسبت به‌تطبیق خود با قانون یا اصلاح نواقص اقدام کنند.

وی افزود: از پایان این مهلت؛ یعنی ۱۰ مرداد تا سه ماه، وزارت کشور، اعتراضات احزاب را رسیدگی می‌کند و ۱۰ آبان، مهلت پایانی اظهار نظر کمیسیون است. در ارتباط با احزابی هم که اصلاً کنگره برگزار نکرده‌اند، بعد از آن تاریخ، کمیسیون تصمیم خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
817
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید