رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۶ شوال ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 20 June
  تهران تا قسمتی ابری
  ٧۵(°F)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.٨٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٨٢(in)
اوقات شرعی

1397030513024312214239654

اظهارات سخنگوی حزب اعتماد ملی در مورد وزن کشی احزاب و سرشاخه شدن سه حزب اعتماد ملی، اتحاد ملت و کارگزاران سازندگی با واکنش برخی فعالان اصلاح‌طلب همراه شد، آنان تاکید دارند: این نگاه اصلاح‌طلبانه نیست.
«اسماعیل گرامی‌مقدم» سخنگوی حزب اعتماد ملی به‌تازگی در مصاحبه‌ای با انتقاد از ساز و کار حاکم بر شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، پیشنهاد سرشاخه شدن احزاب «اعتماد ملی، اتحاد ملت و کارگزاران» را داده‌ و خواستار تعیین سهمیه نامزدهای انتخابات از سوی این سه‌ حزب شده بود‌.
این اظهارات گرامی مقدم که به وزن کشی احزاب اصلاح‌طلب تعبیر شد واکنش چهرهای شاخص اصلاح‌طلب را به‌همراه داشت.

** رحمت‌اله بیگدلی: این سخنان تئوری طیف انحصارطلب جریان اصلاحات است

«رحمت‌اله بیگدلی» عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در باره اظهارات گرامی‌مقدم گفت: موضع وی درخصوص سرشاخگی‌ سه‌ حزب اصلاح‌طلب‌ ‌ربطی به‌‌‌‌حزب اعتماد ملی و دبیرکل آن ندارد؛ زیرا اساسا این حزب در اعتراض‌‌ به ‌انحصارطلبی تاسیس‌ شده و از ساحت این حزب به‌دور است که مبتلا به‌ارتجاع انحصارطلبی شود و هویت و فلسفه تأسیس خود را در پای معامله با طیف‌ انحصارطلب ذبح کند.
وی افزود: «این سخنان ربطی به‌‌حزب اعتماد ملی ندارد و در واقع تئوری طیف انحصارطلب خیمه‌زده در جبهه‌ اصلاحات است که از دهان گرامی‌مقدم مطرح شده‌ است.»
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به‌سابقه این تئوری‌ اشاره کرد و یادآور شد: این تئوری تعبیر دیگری از تئوری نادرست «ضرورت وزن‌کشی‌ احزاب» است که استارت آن از‌ انتخابات مجلس ششم توسط برخی احزاب وقت‌ زده شد. در آن ایام که اوج اقتدار اصلاح‌طلبان بود این تئوری ضربه سنگینی به وحدت اصلاح‌طلبان زد‌ و شکاف عمیقی را در جبهه‌ بزرگ اصلاحات موجب شد که این شکاف‌ همچنان ادامه دارد و‌ هیچ چیزی نتوانسته‌ است آن را ترمیم‌ کند.
عضو شورای مرکزی‌ حزب اعتماد ملی با بیان ‌آثار زیانبار این تئوری گفت: «مرحوم‌ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، مهدی کروبی، رسول منتجب‌نیا سه قربانی بزرگ این تئوری خطرناک هستند. در انتخابات مجلس ششم این تئوری منجر به‌حذف رسول منتجب‌نیا از لیست ۳۰ نفره و قرار گرفتن مرحوم هاشمی‌‌رفسنجانی‌ در انتهای لیست پیروز و استعفا از حضور در مجلس شد‌.
بیگدلی تصریح کرد: این تئوری نادرست‌ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۴ نیز منجر به‌‌تحویل‌ بازی برده‌ اصلاح‌طلبان توسط هاشمی‌رفسنجانی و مهدی کروبی به‌یک فرد ناشناخته‌ و آن همه خسارات سنگین به‌کشور‌ شد.
وی به‌‌انتقاداتی که تا کنون به «‌شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» شده است، اشاره کرد و افزود: مردم باید در جریان قرار گیرند که انتقادات ما در حزب اعتماد ملی به ‌‌اشکالات ساختاری شورای‌عالی سیاست‌گذاری به‌صورت کاملا دوستانه و در قالب چند نامه خیلی محرمانه توسط‌ رسول منتجب‌نیا‌ به رییس دولت اصلاحات منعکس‌ و خواسته شده بود که ایشان‌ به‌عنوان یکی از شخصیت‌های برجسته‌‌ و تعیین‌کننده‌ جبهه اصلاحات با ملاحظه این انتقادات و‌ پیشنهادات در راستای اصلاح وضع موجود بررسی کنند و خودشان را وارد منازعات به‌نفع طیف‌ انحصارطلب نکنند و اجازه ندهند که یک طیف انحصارطلب تحت عنوان وی نصایح‌ خیرخواهان را در گلو خفه کند‌‌.
عضو شورای مرکزی‌ حزب اعتماد ملی تاکید کرد: همچنین ما از رییس دولت اصلاحات خواستیم که تلاش‌ کنند محوریت شورای‌عالی سیاست‌گذاری با احزاب باشد و وی و بزرگان دیگر بر فراز این جبهه‌ بزرگ قرار بگیرند تا در منازعات احتمالی، همگان به‌داوری آنان تمکین‌ کنند.
بیگدلی تصریح کرد: متاسفانه این مواضع منصفانه و خیرخواهانه ما مورد هجوم طیف‌ انحصارطلب و غوغاسالار جبهه‌ اصلاحات و عقبه آنان در درون حزب اعتماد ملی قرار گرفت و چند نفر عَلَمِ توهین و تهمت برافراشتند و با شعارهای دهن‌پرکن، عوام‌فریب و استفاده از نام رییس دولت اصلاحات سعی کردند این ندای‌ مصلحانه را به‌مُحاق‌ برند‌.
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در ادامه‌ با یادآوری رویدادهای‌ اخیر در این حزب گفت: «این اظهارات همه‌ی‌ مواضع ما را اثبات کرد؛ ما می‌گفتیم‌ یک حرکت مرموز و خزنده در حزب اعتماد ملی شکل گرفته است تا این تشکل سیاسی را استحاله و ‌به‌ضد خود مبدل کند. مدت‌هاست که فریاد زده‌ایم این حرکت خزنده‌ که توسط‌ یک محفل ۶ نفره متصل به‌طیف انحصارطلب عمل می‌کند‌ در پی آن است که حزب اعتماد ملی را به‌مسیری مغایر‌ فلسفه تاسیس‌ آن ببر‌د.
وی با بیان این که فلسفه تاسیس‌ حزب اعتماد ملی تکیه‌ بر آرمان‌های انقلاب اسلامی، عدالت، آزادی، جمهوریت و مبارزه با انحصارطلبی و … بود، افزود: متاسفانه‌‌ این تیم با حمایت آن طیف‌، آن زمان نهایت تخریب‌ را در حق‌ منتجب‌نیا و حامیان آن طرح مصلحانه روا داشت‌،

رحمت‌اله بیگدلی:
اما اینک طیف انحصارطلب‌ که تصور می‌کند با کودتای اخیر، حزب اعتماد ملی در دست عقبه خود در درون این حزب‌ افتاده‌ است، تئوری خطرناک سرشاخگی‌ را که همان تئوری وزن‌کشی‌ سابق‌ است از زبان سخنگوی حزب اعتماد ملی‌ بیان کرده‌ است تا با اعلام چنین طرحی‌ توسط پیشمرگان خود در حزب اعتماد ملی، هزینه سنگین آن‌ را متوجه این‌حزب کند.
بیگدلی اظهار داشت: «تئوری‌ سرشاخگی سه‌حزب که توسط‌ گرامی‌‌مقدم بیان شده، در صورت عملی شدن‌ تیر خلاصی‌ به‌‌جنبش اصلاحات است؛ زیرا باعث عمیق‌ترین شکاف در‌ جبهه‌ اصلاحات می‌شود و در صورت عملی نشدن، هزینه‌ای سنگین بر حزب‌ اعتماد ملی تحمیل‌ خواهد کرد‌.»

احمد حکیمی‌پور: نگاه مطرح‌شده توسط گرامی‌مقدم اصلاح‌طلبانه نیست

«احمد حکیمی‌پور» دبیرکل حزب اراده ملت روز شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: این نوع نگاه به وحدت اصلاح‌طلبان خدشه وارد می‌کند. توصیه دوستانه من به آقای گرامی‌مقدم این است که به‌فکر انسجام مجموعه و حل مسائل درون تشکیلاتی خودشان باشند.
وی افزود: به‌نظر می رسد سخنان گرامی‌مقدم شخصی است، اما می‌تواند به‌عنوان یک پیشنهاد در جریان اصلاحات مطرح شود و باید از زاویه سازوکار درون جریان اصلاحات در مورد آن صحبت کرد.
دبیرکل حزب اراده ملت اظهار داشت:
در این نگاه نوعی «حس برتری طلبی» و «خودبزرگ‌بینی» وجود دارد که با روحیه و خلق و خوی اصلاح‌طلبی سازگار نیست. فکر می‌کنم یا سخنان گرامی‌مقدم درست منعکس نشده یا منظورشان چیز دیگری بوده است.
حکیمی‌پور تاکید کرد: در هر صورت جریان اصلاحات سال‌هاست هماهنگ کار می‌کند و همواره تلاش کرده بهترین سازوکار و کارآمدترین روش را در عرصه سیاسی برای هماهنگی نیروها به‌کار گیرد. با توجه به ضعف‌هایی که در شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان وجود دارد پیشنهادهای مختلفی مطرح شده است که سازوکاری که بیش‌ترین نتیجه را داشته باشد باید برگزیده شود.
وی تصریح کرد: لذا این‌که نحوه رای‌گیری به چه شکلی باشد یا از وزن‌کشی سخنی گفته شود، در دوره‌هایی به‌جریان اصلاحات ضربه زده است. این‌که گروه‌هایی تصور کنند دارای وزن و جایگاه بالایی هستند نگاهی است که به‌نظر من اصلاح‌طلبانه نیست. این‌که یک تشکل چقدر وزن و جایگاه دارد؛ شاخص‌های خاص خودش را دارد که در عمل سیاسی معلوم می‌شود.

گرامی‌مقدم: نگاه من دموکراتیک بود نه اصلاح‌طلبانه

«اسماعیل گرامی‌مقدم» سخنگوی حزب اعتماد ملی نیز در پاسخ به‌اظهارات حکیمی‌پور و بیگدلی گفت: مگر من چی گفتم که آقایان برافروخته شدند؟ من عضو حقیقی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هستم و این سخنان نظرات و دیدگاه‌های شخصی من است.
وی یادآور شد: من به‌عنوان یک فعال سیاسی آنچه را که فکر می‌کنم به نفع اصلاح‌طلبان است
به‌شکل درست و منطقی بیان می‌کنم.
وی افزود: هیچ اشکالی ندارد افراد عضو یا غیرعضو شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نظراتی مخالف من داشته باشند و آن را در این شورا به‌رای بگذارند. در این وضعیت می‌توان با خرد جمعی تصمیم گیری کرد.
گرامی‌مقدم اظهار داشت: من از آقای حکیمی‌پور تعجب می‌کنم که چرا برافروخته شدند؛ مشکلات حزبی در همه تشکل‌های سیاسی وجود دارد و نشان‌دهنده فعال و پویا بودن تشکل سیاسی ماست و حتما مشکلات حزبی ما قابل حل است و حل شده است.
وی تاکید کرد: نگاه من نه تنها اصلاح‌طلبانه نیست، بلکه کاملا دموکراتیک است. من نه به حزب آقای حکیمی‌پور اشاره‌ای کردم و نه هیچ حزب دیگری، فقط گفته‌ام با این شرایط که وجود دارد می‌بایست احزابی که به هرحال گسترده و دارای توانمندی و قابلیت هستند می‌توانند احزاب دیگر را ساماندهی کنند تا اختلافات را حل کنند. یعنی به جای این‌که اختلافات برود به‌شورای‌عالی سیاست‌گذاری، باید در خود گروه‌ها حل و فصل شود. از احمد حکیمی پور بعید است به تهمت زدن روی بیاورند.
گرامی‌مقدم تصریح کرد: من اسم سه حزب اعتماد ملی، اتحاد ملت و کارگزاران را آوردم و گفتم این سه تشکل می‌توانند سرگروه احزاب دیگر باشند، مثلا حزب اتحاد ملت، تشکیلاتی صاحب عِده و عُده و دفاتر فعال در سراسر کشور دارد. شما بروید از دانشجویان و دانشگاهیان بپرسید در جامعه چند حزب را می‌شناسند، معلوم است که اسم این چند حزب را نام می‌برند.
سخنگوی حزب اعتماد ملی در ادامه گفت: حتما احزاب دیگر هم محترم هستند. این‌ها بیایند بگویند ما هستیم و این ویژگی‌ها را داریم و برتر از تشکلی مثلا حزب کارگزاران هستیم یا کلا نظر من را رد کنند اشکالی ندارد. این یک دیدگاه است که باید به‌رای گذاشته شود، ولی ما باید واقعیت‌ها را بپذیریم، نمی‌شود یک حزب با این سازمان اجتماعی که در دولت حضور دارد به‌اندازه یک حزب غیرفعال رای داشته باشد و این غیرعقلانی و غیرمنطقی است. احز اب باید خودشان را با قانون جدید انتخابات تطبیق بدهند و بر اساس آن قانون، خودشان را به‌سطح استاندارد برسانند.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
762
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید