رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸
 • الأربعاء ۷ ذو القعدة ۱۴۴۰
 • 2019 Wednesday 10 July
  تهران Mostly Cloudy
  ٨۴(°F)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢۵.٧۴(in)
  محدوده دید ۴.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 4-Moderate
  رطوبت ٢۵.٧۴(in)
اوقات شرعی

download

محمد برزویی، عضو حزب اعتماد ملی منطقه فارس طی یادداشتی با عنوان «زایش دیکتاتوری از روح دمکراسی» و با هدف «گذری و نظری بر تحولات حزب اعتما. ملی» نوشت: ۱_ دومین کنگره حزب اعتماد ملی با حاشیه های فراوان همراه شد و منجر به ناتمام ماندن آن گردید. حزبی که در نیمه دوم دهه هشتاد […]

محمد برزویی، عضو حزب اعتماد ملی منطقه فارس طی یادداشتی با عنوان «زایش دیکتاتوری از روح دمکراسی» و با هدف «گذری و نظری بر تحولات حزب اعتما. ملی» نوشت:

۱_ دومین کنگره حزب اعتماد ملی با حاشیه های فراوان همراه شد و منجر به ناتمام ماندن آن گردید. حزبی که در نیمه دوم دهه هشتاد و در آستانه انتخابات پرکش و قوس ۱۳۸۸ توسط «مهدی کروبی» بنا گردید، حال در غیاب و حصر دبیرکل خود دومین کنگره را با حاشیه های فراوان پشت سر گذاشت و سپس در اقدامی مغایر با اساسنامه، جناحی در حزب، مرد دوم حزب پس از کروبی یعنی «منتجب نیا» را از قائم مقامی معزول و « الیاس حضرتی» نماینده مجلس شورای اسلامی را به جای وی منصوب نمودند.ده سال فاصله زیادی بود تا اختلافات درونی دو جناح این حزب، آشکار گردیده و سر از کنگره و جلسه شورای مرکزی در آورد و حال این اتفاق روی داده است. گرچه دبیرکل محصور بارها جهت نرسیدن مناسبات حزبش به این نقطه تلاش ها و کوشش های خود را از درون شرایط حصر بکار برده و حتی استعفای خود را اعلام نموده بود،اما این مرهم نیز افاقه نکرد و از قضا سرانگبین، صفرا فزود! این یادداشت در پی یافتن پاسخی برای «چرایی» این تحول است و راز این تحول را نه در صرف رویداد های واقعه می جوید بلکه آنرا ناشی از خلأ بزرگتری می داند که مشکل امروز حزب اعتماد ملی و دیروز سایر تجربیات حزبی در ایران می باشد.مشکلی بنام «عدم نهادینه شدن مناسبات دمکراتیک در خلق و خوی مجریان دمکراسی»!

۲_اقتضا دمکراسی، در ارکان آن تجمیع گردیده به گونه ای که اگر علل موجده آن ایجاد نگردد، نمیتوان به بقا دمکراسی امید داشت. در ردیف این ارکان، ویژگی شخصیتی انسانهای مخاطب یا طالب دمکراسی است. اگر فردی با خلق و خوی دیکتاتوری مطالبه دمکراسی نموده و یا در فرایند های دمکراتیک شرکت جوید، هیچ نشانی از تحقق آن مطلوب یافت نخواهد شد. زیرا باور به ایده، گام نخست در جهت تحقق آن ایده است و در مقابل، عملیاتی شدن ایده، به معنای پذیرش ضرورت آن در مراحل پیشین است.این سوال همواره مطرح بوده که چرا فرایند دمکراتیک کردن نظام های سیاسی در جغرافیای مختلف، نتایج همسانی نداشته و از باب تمثیل نتایج حاصله در ترکیه، عراق و مصر هیچ شباهتی با آنچه که در انگلستان، فرانسه و آلمان می گذرد ندارد. راز این تفاوت را باید در فقدان عناصر و ارکان اصلی و تشکیل دهنده دمکراسی در گروه نخست و حضور آن در گروه دوم دانست. آنجا که شهروندان، دمکراسی را پیشتر از آنکه در نظام سیاسی مطالبه کنند، در درون خود و خلقیات خود نهادینه می نمایند مسیر دستیابی به ارزش های دمکراتیک سهل و ساده است و به عکس، آنجا که عده ای با خلقیات دیکتاتور مآبانه بخواهند مروج و مجری دمکراسی باشند، نتیجه و مطلوب حاصل نخواهد شد. برای برخورداری از مواهب دمکراسی، ابتدا باید احترام به دیدگاه و نظرات مخالفان، پذیرش حق ورود دیگری به عرصه بازی قدرت، عدم تعدی به حقوق دگراندیشان را در وجود خود نهادینه کرد و آنگاه این ارزش ها را در نظام سیاسی مطالبه و سپس مستقر نمود.بی توجه به ارکان تشکیل دهنده این فرایند نمیتوان امیدی به تحقق دمکراسی داشت و آنرا مطالبه نمود.

۳_ آنچه که این روزها در حزب اعتماد ملی می گذرد، بیش از هرچیز نشان از عدم نهادینه شدن ارزشهای دمکراتیک در درون خلقیات برخی از اعضای این حزب سیاسی اصلاح طلب است. آنکه طعم دمکراسی چشیده باشد قادر به طبخ آن خواهد بود و این حلقه مفقوده روابط و مناسبات سیاسی در جامعه ایران است. حزبی که داعیه دفاع از مردم‌سالاری دینی دارد هنوز نتوانسته مناسبات دمکراتیک را در درون خود نهادینه کند و بسان دیگر تجربه های حزبی در یکصد و پنجاه سال اخیر در ایران، با انحلال یا انشعاب روبرو می شود و قصه پرغصه تجربه تحزب در ایران باز هم تکرار می شود: داستانی پرآب چشم که با تلف شدن انرژی و هدر رفتن سرمایه های اجتماعی و انسانی همراه خواهد بود.

۴_ صاحب این قلم بعنوان عضوی از حزب، به مرکزیت و سایر اعضا پیشنهاد می نماید تا مدتی درب حزب را تخته کنیم و به تمرین گفتگو و دیالوگ و نهادینه سازی ارزشهای دمکراتیک در درون خود بپردازیم تا شاید بتوانیم متاعی گرانقیمت تر در بازار مکاره سیاست بدست آوریم و گوهری ارزشمندتر به مشتری عرضه کنیم. بیاد داشته باشیم تا دمکراسی بخشی از ویژگی رفتار ما نباشد، نمی توانیم آنرا مطلوب خود در روابط سیاسی جامعه قرار دهیم که اگر نتوانیم، هرروز شاهد یک تکرار خواهیم بود:

زایش دیکتاتوری از روح دمکراسی….

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
782
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید