رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸
 • الأربعاء ۷ ذو القعدة ۱۴۴۰
 • 2019 Wednesday 10 July
  تهران Mostly Cloudy
  ٨۴(°F)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢۵.٧۴(in)
  محدوده دید ۴.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 4-Moderate
  رطوبت ٢۵.٧۴(in)
اوقات شرعی

2060587@700x450

رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی با اشاره به اینکه برجام برای کشور دستاوردهای مختلفی داشته است، گفت: مخالفان دولت دنبال دستاویزی علیه دولت هستند، در حالی که باید مواضع گذشته خود را مرور کنند. فشار آوردن به دولت به بهانه برجام خلاف مصالح کشور است.

به گزارش پایگاه رسمی حزب اعتماد ملی، سید رحیم ابوالحسنی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مزایای برجام برای کشور اظهار کرد: برجام یک عامل ایجاد آرامش در داخل کشور بود. پنج سال پیش کشور با بحران اقتصادی روبرو بود که بخشی از دلیل این بحران، روانی و بخشی از آن واقعی بود و برجام توانست این عامل روانی را از بین ببرد. قبل از برجام با تحریم های شورای امنیت، جنگ روانی علیه کشور ما ا یجاد شده بود و همین عامل کشور را دچار مشکل کرده بود. این نکته را باید در نظر گرفت که حل مسائل کشور در وهله اول نیاز به آرامش روانی داشت که برجام توانست با رفع تحریم‌های شورای امنیت، آرامش را به کشور بازگرداند و موجب شد که دولت بتواند به جای تمرکز  صرف در سیاست خارجی و بحران‌های بین‌المللی به مسائل اصلی و داخلی کشور بپردازد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه ایجاد ارتباطات بین‌المللی مناسب یکی دیگر از دستاوردهای برجام است، خاطر نشان کرد: ایران به جز آمریکا با سایر کشورها ارتباط بین‌المللی مناسبی دارد و برجام ایران را از انزوای سیاسی خارج کرد هرچند بازهم آمریکا دست به کار شده است تا ایران را در عرصه بین‌المللی منزوی کند.

ابوالحسنی همچنین با اشاره به برخی هجمه‌ها به دولت به بهانه خروج آمریکا از برجام بیان کرد: رقبای دولت به دنیال دستاویزی علیه دولت هستند تا دولت را مورد هجوم قرار دهند در حالی که آنها باید مواضع گذشته خود را مرور کنند. مخالفان دولت در گذشته نامه احمدی نژاد به جورج بوش را الهام الهی و انتخاب احمدی نژاد را انتخاب امام زمان و برجام را به نفع آمریکا و اسرائیل می دانستند. اکنون آنها به دنبال مغلطه کردن هستند، اما باید مواضع گذشته خود را مرور کنند. در این شرایط بزرگترین رسالت ما حمایت از دولت در برابر تهاجم‌های غیر منصفانه‌ای است که انجام می شود. اگر دولت روحانی یک اقدام مثبت کرده باشد، آن اقدام کاهش تنش‌های بین‌المللی به وسیله برجام است. ما در برجام ضرر نکردیم هرچند هیچ قرارداد بین‌المللی صفر و صد نیست ولی با این وجود ما از برجام سود بردیم. من معتقدم فشار آوردن به دولت روحانی برخلاف مصالح کشور است.

وی خاطر نشان کرد: ادامه هجمه‌ها به دولت می تواند نارضایتی های جامعه را بیشتر کند. اکنون جامعه به دلیل وجود مشکلات اقتصادی از قبیل بیکاری با نارضایتی‌هایی روبرو است البته این نارضایتی‌ها از زمان دولت احمدی نژاد شکل گرفت واو دولت اصلاحات را با رشد اقتصادی هشت درصدی تحویل گرفت و با عدد منفی شش درصد تحویل داد. دولت روحانی هم به  دلیل برخی مسائل از جمله کاهش قیمت نفت هنوز نتوانسته این مشکل را حل کند. مخالفان دولت هم تلاش می کنند از نارضایتی مردم استفاده کرده و به دولت حمله کنند. ادامه این وضعیت می تواند نارضایتی مردم را بیشتر کرده و مقبولیت دولت روحانی را هم کم کند.

ابوالحسنی بااشاره به اینکه خود دولت روحانی هم مشکلاتی دارد، گفت: کابینه روحانی از یک حزب سیاسی تشکیل نشده است و بخشی از کابینه ناتوان و بخشی هم دو نبش بوده و حامی جدی دولت نیستند. همین عوامل موجب شده است تا در این مسائل روحانی تنها بماند. از سویی دولت هم کار تبلیغاتی مناسبی نمی‌کند. به دلیل اینکه کابینه روحانی مورد وفاق حامیان اصلی دولت نیست، ادامه فشار بر دولت به کاهش مشروعیت دولت منجر خواهد شد.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در پایان در پاسخ به این پرسش که برجام در چه شرایطی تداوم خواهد یافت، تصریح کرد: اگر وفاق ملی به صورت جدی وجود داشته باشد و مردم از دولت و نظام سیاسی حمایت یکپارچه کنند، طرف مقابل دربرجام به منافع ایران اهمیت می دهد اما هرچه شکاف در داخل بیشتر شده و دولت تضعیف شود، دولتهای اروپایی نیز از برجام حمایت مناسبی نخواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
782
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید