رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸
 • الأربعاء ۷ ذو القعدة ۱۴۴۰
 • 2019 Wednesday 10 July
  تهران Mostly Cloudy
  ٨۴(°F)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢۵.٧۴(in)
  محدوده دید ۴.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 4-Moderate
  رطوبت ٢۵.٧۴(in)
اوقات شرعی

 • سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
 • کد خبر : 17760
 • سرمقاله
 • چاپ خبر : پاكدستي؛ اولويت اول
17172338

ایراهیم امینی، نائب رئیس شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

تهران به اعتبار اينكه هم پايتخت ايران است و با توجه به جمعيتي ۱۲ ميليون نفري شناور در شهر از اهميت وي‍ژه‌اي برخوردار است. بعد از رياست‌جمهوري جايگاه حقوقي شهردار قرار گرفته و مي‌بينيم وقتي بحث انتخاب شهردار به ميان مي‌آيد از شخصيت موثري مانند معاون اول رييس‌جمهور…

برخي وزرا و ديگر اشخاص داراي سوابق موثر مديريتي دعوت مي‌شوند كه بيايند و تهران را اداره كنند.
با توجه به همين اهميت كسي كه به عنوان شهردار انتخاب مي‌شود بايد پتانسيل‌هايي داشته باشد كه بر اساس آن ويژگي‌ها بتواند كلانشهر تهران را با تمام پيچيدگي‌ها و تنوع خدمات شهري به خوبي اداره كند. وجود بيش از ۵۰ سازمان و شركت و حدود ۷۰ هزار پرسنل در ساختار شهرداري تهران به خوبي لزوم انتخاب شهردار را روشن مي‌كند. به نظر من اولين ويژگي شهردار تهران بايد پاكدستي باشد. شهردار آينده بايد بتواند با فساد مبارزه كند و روابط سالم و قانوني را در دستگاه مديريت شهري تضمين كند. پاكدستي شهردار را هم مي‌توان از روي پيشينه او در جايگاه‌هاي مديريتي كه قبلا در آنها حضور داشته، تشخيص داد. از طرف ديگر شهردار تهران بايد از توان بالايي در انسجام‌بخشي سازماني برخوردار باشد و بتواند تمام زيرمجموعه‌هاي شهرداري تهران را در چارچوب يك مديريت يكپارچه و هم‌راستا اداره كند.
شهردار تهران بايد بداند خدماتي كه شهرداري ارايه مي‌دهد خدمات متنوعي است كه بايد بتواند آنها را از حوزه سياست جدا كند. طبيعي است كه شهردار هم طبيعتا ديدگاه سياسي دارد اما نبايد شهردار صرفا به عنوان چهره‌اي سياسي نزد افكار عمومي شناخته شود بلكه وجه اصلي او تخصص و توانمندي در سطوح بالاي مديريتي باشد. چنين فردي طبيعتا نبايد به شهرداري به عنوان سكوي پرتاب رسيدن به رياست‌جمهوري نگاه كند. اگر شهردار چنين ديدگاهي داشته باشد تلاش خواهد كرد با كارهاي نمادين توجه شهروندان را جلب كند و در اين مسير منابع اداره شهر در مسيرهاي نادرست هدر مي‌رود.
اجراي طرح‌هاي اصولي و بهبود كيفيت زندگي در شهر تهران نيازمند انتخاب شهرداري است كه بتواند با توان جسمي بالا و نشاط و سرزندگي براي اداره پايتخت وقت بگذارد. به جز ويژگي‌هاي ذكر شده، شهردار تهران بايد شخصيتي بدون حاشيه باشد. كسي كه قدرت تعامل با تمامي اركان نظام را داشته باشد، با شوراي شهر ارتباط مستمر و تعامل داشته باشد و بتواند از ظرفيت شورا براي اصلاح روندهاي مديريت شهري بهره بگيرد. در سايه اين تعامل و همكاري است كه مي‌توان اميدوار بود وضعيت نامطلوب شاخص‌هاي كلانشهر تهران در حوزه‌هاي مهمي مانند محيط‌زيست، آسيب‌هاي اجتماعي، ترافيك و… بهبود پيدا كنند.

 

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
782
روز گذشته
انتخابات ۹۶

آخرین عناوین خبری

خبرنگار ما شوید