رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۲ شعبان ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 18 April
  تهران Light Rain
  ۵٩(°F)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۵.٩٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٢(in)
اوقات شرعی

photo_۲۰۱۸-۰۲-۲۷_۱۴-۱۸-۳۰

اعتماد ملی: عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه فاصله طبقاتی تحمل ناپذیر و منجر به اعتراضات خیابانی می شود، گفت: طبق برخی آمار بالغ بر ۴۱ میلیون نفر در کشور زیر خط فقر هستند و ۱۵ میلیون نفر طبق آمار خود وزارت رفاه مشکلات شدید معیشتی دارند.
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه فاصله طبقاتی تحمل ناپذیر و منجر به اعتراضات خیابانی می شود، گفت: طبق برخی آمار بالغ بر ۴۱ میلیون نفر در کشور زیر خط فقر هستند و ۱۵ میلیون نفر طبق آمار خود وزارت رفاه مشکلات شدید معیشتی دارند.
اسماعیل گرامی مقدم در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا در ارزیابی خود از تحولات سیاسی و اجتماعی کشور در سال گدشته به مساله اعتراضات دی ماه اشاره کرد و گفت: من معتقدم اعتراض حق قانونی مردم است. ما در اساس و اصل قوانین جمهوری اسلامی اعتراض را حق مردم می دانیم و حتی در قوانین جمهوری اسلامی اعتراضات خیابانی هم حق مردم دانسته شده مگر اینکه مخل اسلام و یا قوانین موجود بوده است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: اعتراضاتی که در ایران انجام شد فارغ از اینکه مطالبات مردم چه بود، نه علیه اسلام بود و نه مسلحانه بوده است. هر حاکمیتی باید به اعتراضات توجه کند. در دنیا هم از شرق تا غرب مردم تصمیم می گیرند و اعتراضات همواره در همه کشورها وجود دارد. اعتراضاتی که در ایران شد به نظر می رسد ریشه در مسائل اقتصادی دارد.
وی افزود: باید برای ما قابل درک باشد کشوری که روز به روز با شتاب غیرقابل وصف فاصله طبقاتی را پشت سر می گذارد و فاصله دهک های اول تا دهم افزایش پیدا می کند قاعدتا شاهد فشارهای اجتماعی خواهد بود. در کشوری که نوزادی که در سیستان و بلوچستان با فقر و بدبختی متولد می شود و بالعکس در تهران نوزادی متولد می شود که در رفاه کامل است شاهد اعتراضات فراوانی است. اختلاس ها، تبانی ها و فسادهای مالی ای که در کشور وجود دارد باعث شکاف عظیم طبقاتی بین مردم شده است. طبق برخی آمار بالغ بر ۴۱ میلیون نفر در کشور زیر خط فقر هستند و ۱۵ میلیون نفر طبق آمار خود وزارت رفاه مشکلات شدید معیشتی دارند.
گرامی مقدم نتایج اعتراضات در سال ۹۶ را فاصله طبقاتی دانست و اظهار داشت: قاعدتا فاصله طبقاتی تحمل ناپذیر خواهد بود و منجر به اعتراضات خیابانی می شود و دیدیدم که از درون این مطالبات اقتصادی شعارهای سیاسی بیرون آمد.
عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی اضافه کرد: تفاوت افرادی که در سال ۹۶ به خیابان آمدند با افرادی که در سال ۵۸ و ۵۹ به دلیل مشکلات معیشتی به خیابان آمدند این است که این افراد با سواد بودند و از تک تک مشکلات به طور علمی بااطلاع بودند.
وی درباره چگونگی پیشگیری از اتفاقات ناخوشایند سال ۹۶ نظیر اعتراضات در سال جدید گفت: برای اینکه کشور در سال ۹۷ دچار این گونه اعتراضات نشود باید به واقعیت جامعه و مطالبات آنها پاسخ داده شود. برخی از مطالبات واقعا پاسخ دادنی است و می شود آنها را با سیاست های اقتصادی به راحتی پاسخ داد. اما برخی از مطالبات مردم دراز مدت است که نیازمند سرمایه گذاری خارجی است.
گرامی مقدم با تاکید براینکه مشکلات اقتصادی اگر رفع شود اعتراضات کمتر می شود گفت: به نظر من اگر به همین دو مورد اکتفا شود و مطالبات مردم در این موارد رسیدگی شود مردم به اعتراضات خود پایان می دهند و در سال ۹۷ شاهد این اعتراضات نیستیم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص گمانه زنی هایی که درمورد ظهور جریان سوم در سال جدید می شود گفت: ما جریان جدیدی را به عنوان جریان سیاسی در کشور شاهد نخواهیم بود اما به نظر من می توان گفت اگر هواداران اصلاح طلبان ریزش کنند حتما به سمت اصولگرایان شیب پیدا نمی کنند و سبد اصولگرایان را پر نمی کنند. حتما در سال ۹۷ با آرایش جدید نیروهای سیاسی مواجه خواهیم بود. نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان شبیه به چیزی که در حال حاضر هستند نخواهند بود. در حال حاضر متاسفانه برخی از اصلاح طلبان پشت پا به آرمان های اصلاح طلبی زده اند. مردم به اصلاحات رای ندادند که منتخبان آنها به آرمان های اصلاحات پشت پا بزنند و یا با کسانی که مردم نمی خواهند، سازش کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
699
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید