رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
 • الأحد ۷ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 16 December
  تهران لطیف
  ۴١(°F)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۶.٢٨(in)
  محدوده دید ۴.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.٢٨(in)
اوقات شرعی

n82848718-72212380

تهران- ایرنا- «رسول منتجب نیا» قائم مقام دبیر کل حزب اعتماد ملی گفت: با پرسشگری و پاسخگویی در جامعه بین مردم و مسوولان اعتماد ایجاد می شود که با این کار از انباشت فساد جلوگیری شده و مردم می توانند آزادانه پرسش کنند و مسوولان برای پرسشگری مورد مواخذه قرار نمی گیرند.

به گزارش اعتماد ملی به نقل از ایرنا، حجت الاسلام منتجب نیا روز جمعه در شانزدهمین کنگره حزب مردم سالاری با اشاره به عنوان همایش – ‘مردم پرسشگر ، حکومت پاسخگو لازمه توسعه پایدار’ – اظهار داشت: عنوان خوبی برای همایش انتخاب شده اما نباید فقط به سه قوه نسبت دهیم. همه باید پاسخگو و پرسشگر باشند. علاوه بر سه قوه، شامل همه مسوولان و نهادها می شود.
منتجب نیا یادآوری کرد: چند شب پیش دیدید هنرمندی در رسانه ملی گفت نمی توان از قوه قضائیه انتقاد کرد، پس به دولت انتقاد می کنیم. انسان از دوران کودکی از مادر، پدر و مربی ها سوال می کند که نشان می دهد انسان از ابتدا پرسشگر است، اما ما همیشه از پاسخگویی فرار می کنیم و پرسشگری را می پسندیم.
وی ادامه داد: انسان دوست دارد مقابلش آزاد باشد، او دوست ندارد پرسشی از وی شود و پاسخی بگوئید که این ناشی از فطرت انسان است، در حالی که انسان ها باید پرسشگر و پاسخگو باشد.
این فعال اصلاح طلب خاطرنشان کرد: گاهی انسان ها خود را عقل کل می دانند و می گویند می دانیم چه در کشور چه می گذرد و نیازی به پاسخگویی نمی بینیم.
منتجب نیا گفت: در قرآن کریم بر روی این مسئله بسیار پا فشاری شده است، همه باید پاسخگو باشند. کسانیکه در قدرت قرار دارند، باید پاسخگو باشند؛ چرا؟ چون قدرت توهم آور است و وقتی قدرت می گیریم خودرا فراتر از قانون می دانیم.
وی با بیان اینکه همه باید پرسشگر و پاسخگو باشند، افزود: در نهاد انسان، پرسشگری نهادینه شده است. از طرف دیگر، به دلیل حب نفس و برخی غرایز، نسبت به پاسخگویی همیشه فرار می کنیم.
وی افزود: احدی و نهادی نمی تواند ادعا کند که من از پاسخگویی معاف هستم. هیچ نهادی از جمله دولت، قوه مقننه، قوه قضاییه و نهادهای انقلابی، اختیاری بر مردم به عهده دارند. پرسشگری مساله ای عام است.
منتجب نیا اظهار داشت: متاسفانه وقتی قدرت را به دست می گیریم، فراتر از قانون حرکت می کنیم و خود را مستثنی از پاسخگویی می دانیم؛ در این صورت، اعتراض ها و سوال ها انباشته می شود که اگر پیشگیری صورت نگیرد، به حرکت های تخریبی و گسترده خواهد انجامید.
وی اضافه کرد: چرا مردم نباید در کشور ما آزادانه تجمع و اعتراض و نیروهای امنیتی به جای برخورد با آن ها امنیت آن ها را تامین کنند؟ چرا در کشور، فضایی را تعبیه نکنیم تا صاحبنظران و اندیشمندان نظرات شان را بیان کنند و ما هم با گوش جان بشویم و عمل کنیم؛ نه اینکه فقط تشویق کنیم و شعار بدهیم.
منتجب نیا گفت: روحانی گفت که فریاد مردم را شنیدیم؛ اگر ‘روحانی’ و روحانی ها و همه مسئولان این فریاد را شنیدند و عمل کردند، جلوی این حرکت ها گرفته می شود والا با دستور و رهنمود این آتش زیر خاکستر خاموش نخواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
576
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید