رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
 • الإثنين ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 15 July
  تهران Mostly Cloudy
  ٨٨(°F)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٧٩(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 2-Low
  رطوبت ٢۵.٧٩(in)
اوقات شرعی

photo_۲۰۱۸-۰۱-۳۰_۰۸-۴۳-۴۷

* آرزو فاطمی، مسئول کمیته تشکیلات حزب اعتماد ملی و فعال حقوق زنان

در خبرها خواندم که یکی از زنان اصلاح طلب شناخته شده، عضویت «دختر انقلابی» که هفته گذشته دستگیر شده را در حزب متبوعش تکذیب کرده است. البته این شیوه از اعتراض مورد تأیید برخی افراد و مجموعه ها نیست و عدم موافقت با آن توسط عضو برجسته یک حزب قابل درک است.
اما سوال اساسی اینجاست که سهم ما فعالان زن اصلاح طلب در این میان چیست؟ ما چه نقشی ایفا کرده ایم که هنوز با اینکه مدعی هستیم و در گذشته ای نه چندان دور نمایندگان فعال جنبش زنان در ایران بودیم، امروز نمی توانیم جهت دهنده و الهام بخش شیوه اعتراض و مطالبه زنان جامعه مان باشیم؟ به نظر می رسد جریان حرکت زنان به طور کامل از دست ما خارج شده و حتا به قدر بسیاری گروه های دیگر هم بر آن اثرگذار نیستیم.
زنان و فعالان سیاسی اصلاح طلبی که مدعی تمرکز بر حوزه زنان هستند، جز انجام فعالیت های پراکنده و در ایام انتخابات باید اقدامات و تلاش های جدی تر و پیوسته ای داشته باشند. در این سالها از کمتر حزب و مجموعه ای در درون اصلاحات، برنامه و تلاش و مطالعه و فعالیت مداوم و مستمری درباره مطالبات و ضرورت ها و نیازهای زنان مشاهده کردیم. البته بهیچ وجه نمی توان منکر بسیاری از زحمات این فعالان شد، موضوع مد نظر «عدم عمق و استمرار» این فعالیت هاست. کدام حزبی و در کدام مجموعه اصلاح طلبی درباره آسیب های اجتماعی زنان، وضعیت اشتغال و اقتصاد زنان، مهارت های ارتباطی و روانی زنان، کارافرینی و رشد سیاسی و علمی زنان، دغدغه ها و مشکلات زنان و دختران و… کار اساسی ساختارمندی انجام داده است؟ جز مصاحبه ها و یادداشت های ژورنالیستی و برگزاری گاه و بیگاه جلسات و همایش ها، چه طرح دقیق و برنامه منسجمی از طرف ما درباره نیمی از جمعیت کشور انجام شده است؟
باید واقعیت را ببینیم و خودمان را نقد کنیم. زنان اصلاح طلب به دلایل درونی و بیرونی هنوز موفق به تثبیت خود در جریان سیاسی متبوع شان نشده اند. هنوز نتوانسته اند سهم مناسب خود را از قدرت کسب کنند، چگونه و چه زمان قرار است رهبران و برنامه ریزان حوزه زن در این کشور باشند؟ هیچ بسته ی قابل ارائه و محتوای جامعی از ما برای زنان و دختران مان وجود ندارد. ما مانند دیگر فعالین سیاسی جریان اصلاحات از بدنه جامعه فاصله داریم و باید در نشست های خود به این مهم بپردازیم و چاره جویی کنیم. چرا که درجه مهمی از هدف ما از رشد سیاسی و کسب قدرت، احقاق حقوق زنان و تأمین ضرورت ها و مطالبات زنان ایران است. این هدف گذاری توسط زنان اصلاح طلب در یکصد سال پیش تاکنون انجام شده و ما موظف هستیم در هر زمان ادامه دهنده این مسیر و حرکت باشیم. هرگاه توانستیم برای دختران نوجوان، زنان مجرد قطعی، دختران روستایی، زنان ایلات و عشایر، زنان شاغل، زنان آسیب دیده، زنان فعال مدنی، زنان ورزشکار و هنرمند و… برنامه های مدون برآمده از تلاش و مطالعات منسجم داشته باشیم، برنامه های قابل ارائه به دولت و بخش های مختلف جامعه و در یک کلام درد و سخن دختران و زنان این جامعه را بفهمیم، می توانیم جهت دهنده حرکات و الهام بخش جنبش زنان در کشورمان باشیم.

پ.ن: این متن بهیچ وجه در جهت تضعیف و نادیده گرفتن تلاش های زنان اصلاح طلبی که خود من بعنوان زنی حزبی یکی از آنها هستم، نیست. این متن یک نگاه از یک زاویه به عملکردمان است که معتقدم با توجه به توقعی که در جامعه نسبت به زنان اصلاح طلب و پیشرو وجود دارد، باید بطور جدی و بدون ملاحظات محافظه کارانه مورد نقد خودمان واقع شود.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
787
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید