رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February
  تهران لطیف
  ٣٩(°F)
  وزش باد ١٨(mph)
  فشار ٢۵.٩٠(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٠(in)
اوقات شرعی

n82715731-71963271
حجت الاسلام و المسلمین رحمت‌اله بیگدلی؛ 

به‌جای دراویش، با مفسدان و غارتگران بیت‌المال بستیزید

اگر شما واقعا دغدغه شریعت و اجرای احکام الهی را‌ دارید،‌ دست از سر دراویش و دگراندیشان‌ بردارید‌ و به جای دراویش با مفسدان، اختلاسگران و غارتگران بیت‌المال بستیزید‌.

اعتماد ملی:  عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی خطاب به‌ مسببان ایجاد‌ مزاحمت برای دراویش‌ گفت‌: اگر شما واقعا دغدغه شریعت و اجرای احکام الهی را‌ دارید،‌ دست از سر دراویش و دگراندیشان‌ بردارید‌ و به جای دراویش با مفسدان، اختلاسگران و غارتگران بیت‌المال بستیزید‌.

حجت‌الاسلام والمسلمین رحمت‌اله بیگدلی در گفت‌و‌گو با گفت‌وگونیوز، با اشاره به برخوردهای اخیر انجام گرفته با دراویش گنابادی، گفت: کسانی که با دراویش درگیر می‌شوند و برای آنان مشکل ایجاد می‌کنند، معمولا مدعی هستند که دغدغه شریعت و احکام الهی را دارند و ادعا می‌کنند که دراویش پای‌بندی لازم را به احکام شریعت ندارند و رواج این تفکر طبق نظر این افراد منجر به تضعیف شریعت می‌شود.

عضو شورای اجرایی‌ حزب اعتماد ملی با اشاره به خاستگاه این نوع برخوردها‌ با دراویش‌، اظهار کرد‌: متاسفانه این نوع برخوردها با امثال دراویش و دیگر دگراندیشان‌ ریشه در برخی آموزه‌های‌ اسکولاستیکی (آموزه‌های مَدرَسی) دارد که حاملان آن خود را نماینده خدا و شریعت در روی زمین‌ می‌پندارند و هیچ نوع برداشت دیگری از دین جز برداشت‌‌های جزمی خود را بر نمی‌تابند و به دنبال حذف‌ کسانی هستند که نوعی‌ دیگر می‌اندیشند‌.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: این نوع برخوردها با دراویش و دگراندیشان معمولا در زمان‌هایی بیش‌تر اتفاق افتاده است که برخی خواسته‌ا‌ند برداشت‌های فقهی جزمی خود را بر دیگران تحمیل کنند.

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره نوظهور بودن این پدیده بعد از انقلاب اسلامی، گفت: این نوع برخوردها با دراویش بالاخص بعد از انقلاب اسلامی در حال جمع شدن بود و در نتیجه در دهه اول انقلاب اسلامی که رهبری نظام جمهوری اسلامی بر عهده‌ مرجع تقلید و فقیه جامع‌الشرایطی چون امام خمینی بود و ما در عصر‌ مرجعیت مراجع بزرگی‌‌ چون آیات عظام سید ابوالقاسم خویی، سیدمحمدرضا گلپایگانی، سید‌شهاب‌الدین مرعشی‌نجفی و … می‌زیستیم‌ و این بزرگان حساسیت فوق‌العاده‌ای هم بر رعایت موازین فقه اسلامی و احکام شریعت‌ داشتند، مطلقا خبری از درگیری با جریان‌هایی‌ چون دراویش و برخورد‌ با آنان‌ نبود.

بیگدلی در ادامه با تاکید بر نحوه مواجهه‌ ائمه‌ اطهار علیهم‌السلام با دگراندیشان و این‌که ما امروز در دوران ثبات نظام جمهوری اسلامی قرار داریم، خاطر نشان کرد: بدون تردید، امروز دوران‌ ثبات نظام است و طبق قاعده باید در مواجهه‌ با دگراندیشان تسامح بیش‌تری روا داشته شود و نباید اجازه داده شود که با این نوع برخوردها چهره اسلام و جمهوری اسلامی در نزد افکار عمومی‌ جهانیان مخدوش‌ شود‌.

عضو ارشد حزب اعتماد ملی با اشاره به جنبه‌های عرفانی اسلام، تصریح کرد: دراویش با تکیه بر جنبه‌های عرفانی و مدارای اسلامی در ایجاد روحیه تحمل و‌ مدارا و رواداری در میان مردم موثرند و از این حیث‌ شایسته احترامند‌ و نباید مورد جفا واقع شوند.

وی در ادامه با اشاره به خاستگاه کسانی که متعرض‌ دراویش و دگراندیشان می‌شوند، افزود: افرادی که مزاحم دگراندیشان از جمله دراویش می‌شوند‌ معمولا شیران علم هستند و حمله آن‌ها ناشی از بادی است که آنان را به حرکت در می‌آورد. همان‌طور که عرض‌ شد این افراد اغلب‌، ابزار و عوامل کسانی هستند که ادعای دغدغه شریعت و احکام الهی را دارند و با متراژ و تفسیر تنگ‌نظرانه خود از اسلام، دراویش را خارج از محدوده شریعت و احکام الهی و شایسته برخورد‌ می‌پندارند‌.

بیگدلی خطاب به محرکان مزاحمان دراویش و دگراندیشان، گفت: عاملان پشت پرده و اتاق فکر این‌ نوع عملیات‌های‌‌ روانی‌ و مسببان حمله به‌ دراویش باید بدانند که راه ترویج شریعت و اجرای احکام اسلامی‌، پمپاژ خشونت به جامعه و اعمال محدودیت‌های گوناگون برای دگراندیشان از جمله دراویش نیست. مولای متقیان امام علی(ع) راه ترویج شریعت و احکام اسلامی را اجرای عدالت می‌داند و بس، و می‌فرماید:«العَدلُ حَیاةُ الأحكامِ؛ عدالت، مایه حیات احكام [الهى] است.»برای نیل به عدالت ما نیاز به حاکمیت قانون، شایسته‌سالاری و مبارزه جدی با فساد داریم و اجرای‌ عدالت بدون مبارزه با فساد ممکن نیست‌.

بیگدلی‌ در پایان خطاب به عاملان اصلی ایجاد مزاحمت‌ برای‌ دراویش و دگراندیشان، گفت: اگر شما واقعا دغدغه شریعت و اجرای احکام الهی را‌ دارید‌ دست از سر دراویش و دگراندیشان‌ بردارید و به جای دراویش با مفسدان، اختلاسگران و غارتگران بیت‌المال بستیزید‌!

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
638
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید