رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February
  تهران لطیف
  ٣٩(°F)
  وزش باد ١٨(mph)
  فشار ٢۵.٩٠(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٠(in)
اوقات شرعی

عضو هیات رییسه مجلس از اضافه شدن ۲ هزار واگن جدید به ناوگان متروی تهران و کلانشهرها در طرح توسعه حمل و نقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر خبر داد و گفت:‌ مطابق با مصوبه شورای اقتصاد برآورد صرفه‌جویی حاصل از یک واگن در سال، میزان ۱۴۲۱۴۸ دلار برای تهران و […]


۲ هزار واگن جدید به ناوگان متروی تهران و کلانشهرها اضافه خواهد شد

عضو هیات رییسه مجلس از اضافه شدن ۲ هزار واگن جدید به ناوگان متروی تهران و کلانشهرها در طرح توسعه حمل و نقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر خبر داد و گفت:‌ مطابق با مصوبه شورای اقتصاد برآورد صرفه‌جویی حاصل از یک واگن در سال، میزان ۱۴۲۱۴۸ دلار برای تهران و ۷۸۸۶۳ دلار برای کلانشرها در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمدعلی وکیلی در مراسم امضای تفاهمنامه بین وزارت نفت و شهرداری تهران گفت: به استناد ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام ملی کشور مصوب ۱۳۹۴ و آیین‌نامه اجرایی آن، طرح توسعه حمل و نقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج قم از سوی وزارت نفت پیشنهاد و پس از تصویب در شورای اقتصاد، به شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تکلیف شده است.

نماینده مردم تهران افزود: این طرح با اهداف بهبود و ارتقای سفرهای درون شهری با مترو، دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و کاهش مصرف سوخت (بنزین، نفت گاز و CNG) و کاهش انتشار آلاینده‌های زیست‌محیطی اجرا خواهد شد.

وکیلی تصریح کرد: در این طرح تعداد ۲ هزار دستگاه واگن جدید (هزار دستگاه در تهران و هزار دستگاه در کلانشهرها) طی سال‌های ۱۳۹۶ الی ۱۴۰۰ به ناوگان متروی تهران و کلانشهرها اضافه خواهد شد.

وی بیان کرد: مطابق با مصوبه شورای اقتصاد برآورد صرفه‌جویی حاصل از یک واگن در سال، میزان ۱۴۲۱۴۸ دلار برای تهران و ۷۸۸۶۳ دلار برای کلانشرها در نظر گرفته شده و با اجرای کامل این طرح پیش‌بینی می‌شود در تهران تا پایان سال ۱۴۰۹ معادل ۱.۴۲ میلیارد دلار و در کلانشهرها تا پایان سال ۱۴۱۴ معادل ۱.۱۸ میلیارد دلار صرفه‌جویی محقق شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:طول مدت اجرای این طرح در تهران ۱۰ سال (تا پایان سال ۱۴۰۹) و در کلانشهرها ۱۵ سال (تا پایان سال ۱۴۱۴) پس از شروع به کار واگن‌های جدید است.

این مقام مسئول گفت: با اجرای کامل این طرح در طول دوره حدود ۱۷.۴ میلیارد لیتر بنزین، ۷.۴ میلیارد لیتر مربع مکعب CNG و ۰.۷ میلیارد لیتر گازوئیل صرفه‌جویی صورت پذیرفته و در ضمن ۴۷.۱ میلیون تن معادل دی‌اکسید کربن کاهش آلاینده‌های زیست محیطی در پی خواهد داشت که سهم تهران در طول دوره ده ساله، حدود ۹.۴۹ میلیارد لیتر بنزین، ۴.۰۹ میلیارد لیتر متر مکعب CNG و ۰.۴۰۶ میلیارد لیتر گازوئیل بوده و در ضمن ۲۵.۷ میلیون تن معادل دی‌اکسید کربن کاهش آلاینده‌های زیست محیطی در پی خواهد داشت.

وی افزود: ارزش سوخت صرفه‌جویی شده حاصل از این طرح، پس از اندازه‌گیری و صحه‌گذاری توسط شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، در بازه‌های زمانی ۳ ماهه به سرمایه‌گذاران عامل صرفه‌جویی پرداخت خواهد شد. مبنای بازپرداخت به ازای صرفه‌جویی ناشی از افزایش سفر در سامانه‌های حمل و نقل ریلی شهری با تحقق هر سفر اضافی برابر ۹.۸ سنت پرداخت خواهد شد.

وکیلی بیان کرد: تعهدات موضوع این مصوبه متناسب با تعداد سفرهای اضافی از طریق واگن جدید در سقف مصوبات صادره از سوی شورای اقتصاد برای کلانشهرها مذکور، با اعلام سرمایه‌گذار عامل صرفه‌جویی طرح، تایید شهرداری تهران و سایر کلانشهرها و تایید نهایی وزارت نفت (از طریق سامانه پایش و نظارت بر اجرای طرح) در سررسیدهای از سوی شرکت ملی نفت ایران از محل منابع ناشی از صادرات سوخت صرفه‌جویی شده، از طریق شهرداری تهران و سایر کلانشهرها به سرمایه‌گذاران عامل صرفه‌جویی پرداخت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد:تفاهم‌نامه همکاری برای اجرایی شدن این مصوبه بین شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و شهرداری تهران جهت ورود هزار دستگاه واگن جدید به ناوگان شهر تهران در طی پنج سال در حال انعقاد می‌باشد و پیرو آن نیز به زودی قرادادهای متناظر منعقد خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
638
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید