رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
 • الإثنين ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 15 July
  تهران Mostly Cloudy
  ٨٨(°F)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٧٩(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 2-Low
  رطوبت ٢۵.٧٩(in)
اوقات شرعی

29453_705

تعدادی از نمایندگان بیش از حد در کار مدیریت استان دخالت می کنند/ مردم دوست دارند استاندار مقتدر باشد/ خواستار به میدان آمدن سایر اصلاح طلبان هستم/ اصلاح طلبان به دنبال افراد با مرام باشند.

دولت تدبیر و امید با زمامداری دکتر شریعتی در خوزستان بر اساس تجربه گذشته نشان داده است اندکی بر روی انتصابات تردید دارد؛ یا اینکه به راحتی تحت فشار قرار می گیرد. حداقل اینکه ما اینطور احساس می کنیم!

 

صرف نظر از نگاه های سیاسی، انتصابات دولتِ خوزستان جای بحث و نقد دارند به تبع آن نیز تعویض مدیران نیز از این قاعده نقد مدلول مستثنی نبوده و نیست.

انتصاباتی که عمدتا حول نظرات نمایندگان شهرستان ها می چرخند و بر اثر فشارهای درون شهرستانی و درون استانی بعضا پر کردن یک جای خالی را برای مدیران استان ماه ها زمان بر نموده و نتیجه ای که به جز بازتولید حاشیه و قربانی شدن منافع مردم نیست.

 

متاسفانه در برخی از شهرستان ها قدرت نفوذ قوه مقننه به قدری زیاد است که سرسخت ترین مخالفان دولت روحانی در انتخابات اخیر، در حال کسب مناسب قوه مجریه در سطح شهرستان ها هستند و در همین هفته یکی از نیروهای رقیب دکتر روحانی با حدودا سه سال سابقه کار در یکی از شهرستان ها (که پیش از این بر سر انتصاباتش انتقادات فراوانی را از همین رسانه منتشر کرده بودیم) مدیر یک دستگاه اجرایی حساس شد.

عمدتا شرایط بیانگر این است که مسئولان ستاد دکتر روحانی در خوزستان فارغ از سهم خواهی علاوه بر عدم ارتقاء یا بهبود وضعیت شغلی عزل شده اند یا در پایین ترین سطح سازمانی تنزل یافته اند!

 

اگر چه تعامل دولت در خوزستان با نمایندگان امری بدیهی است و طبیعتا بدون همکاری مسئولان رده پایین قوا پیشرفتی حاصل نخواهد شد؛ اما آنچه که مقصود است ذکر این مساله است که گفته می شود عملا سطح دخالت برخی نمایندگان آنقدر زیاد شده است که ابتکار عمل از استاندار خوزستان گرفته و در جایی از مشاور رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نقل شده که فلان نماینده گفته که استاندار بدون هماهنگی با من آب هم نمی تواند بخورد! یا اینکه فرماندار در یکی از شهرستان ها نقش راننده نماینده مجلس را ایفاء می کند!

 

طی روزهای اخیر به دلیل آنچه که دخالت بیش از حد برخی از نمایندگان استان در انتصابات ارزیابی شده؛ انتقاداتی به استاندار خوزستان وارد گردیده است که می توان از تندترین آنها به یادداشت اخیر مشاور مرحوم آیت الله هاشمی (ره) یاد کرد.

 

برای تنویر افکار خوانندگان گرامی تابا؛ سوالاتی در این زمینه وجود دارد از جمله اینکه تا چه اندازه این انتقادات بر پایه واقعیت ها هستند؟ یا اینکه چگونه سیاست های دولت از بالا، مشی استاندار خوزستان را رقم می زند و در این میان چقدر استاندار ابتکار عمل دارد؟ و مهمتر از همه چرا فعالان سیاسی همسو یا سکوت مطلق اختیار کرده اند یا نقد غیرمنصفانه می کنند؟

 

برای دستیابی به این سوالات به سراغ جمال درویش دبیر حزب اعتماد ملی و مدیرکل اسبق روابط عمومی استانداری خوزستان رفته و گفتگویی را برای دستیابی به پاسخ چراهای بالا ترتیب دادیم که در ادامه آنرا می خوانید:

تعدادی از نمایندگان بیش از حد در کار مدیریت استان دخالت می کنند

 

درویش با طبیعی دانستن دخالت نمایندگان در سمتهای اجرایی و بیان اینکه من معتقدم که موضوع دخالت برخی نمایندگان به دلیل قول های ایشان به اطرافیان و متولیان تبلیغاتشان امری طبیعی و همیشگی بوده است؛ تصریح کرد: نمایندگان سعی می کنند پس از ورود به مجلس به طریقی زحمات اطرافیان شان را جبران کنند، بله من تایید می کنم که این پدیده در این دوره شدت بیشتری پیدا کرده است.

 

دبیر حزب اعتماد ملی خوزستان با تایید دخالت های بیش از حد برخی از نمایندگان در امورات دولت خاطر نشان کرد: این فشارها و دخالت های از جانب همه نمایندگان نیست، اما تعدادی از این نمایندگان بیش از حد در کار مدیریت استان دخالت می کنند که دلیل آن نیز بخشی به واسطه زیاده خواهی های این نمایندگان و بخشی دیگر نیز به دلیل نرمش بیش از حد مدیر ارشد استان است.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: علیرغم ارادتی که نسبت به دکتر شریعتی داریم و با تایید همه نکات مثبت وجود استاندار خوزستان از جمله سخت کوشی، صداقت و حتی روحیه بالای انقادپذیری ایشان، اما نقد نرمشی که در استاندار وجود دارد و انعطاف ایشان در برابر برخی از خواسته های فراقانونی نمایندگان وارد است.

 

مردم دوست دارند استاندار مقتدر باشد

درویش با انتقاد از عدم اقتدار لازم در مشی استاندار خوزستان در مواجه با درخواست زیاده خواهان افزود: این باعث شده تا اندازه ای شان مدیریت ارشد استان پایین بیاید؛ مردم دوست دارند استاندار مقتدر باشد؛ اما دولت این را نمی خواهد و استانداران قوی را نمی پسندد. به عنوان دبیر حزب اعتماد ملی خوزستان به سهم خودم از مدیر ارشد استان انتظار دارم که اجازه ندهد برخی تا این حد استقلال قوه مجریه را زیر سوال ببرند؛ خبرها حاکی ست در برخی از شهرستان ها امورات اجرایی کلا به نمایندگان سپرده شده است و دلیل آن نیز ضعف در عزل و نصب هاست.

 

دبیر حزب اعتماد ملی خوزستان در پاسخ به این سوال که آیا مقامات بالای دولت از استاندار خوزستان نخواسته اند که سطح تعاملات را با نمایندگان استان بالا ببرد؟ اظهار کرد: تعاملات همواره وجود داشته است. استاندار علی القاعده باید با قوای دیگر هم تعامل داشته باشد. استاندار قبلی نیز این تعاملات را داشته است، اما نمی توان بدون سند ادعا کرد که رییس جمهوری یا شخص وزیر کشور از استاندار خواسته که هر چه نمایندگان گفتند شما بگویید چشم! اتفاقا تعامل پیش زمینه پیشرفت است و بایستی نماینده دولت با اعضاء سایر قوا از جمله قوه مقننه یعنی نمایندگان تعامل سازنده داشته باشد.

 

درویش با انتقاد از رویه جاری استان خوزستان تصریح کرد: آن چیزی که ما اکنون در بحث عزل و نصب ها و همچنین دخالت نمایندگان شاهد آن هستیم تعامل نیست؛ بلکه در واقع در دخالت مستقیم قوه مقننه در وظایف قوه مجریه است.

 

خواستار به میدان آمدن سایر اصلاح طلبان هستم

مدیرکل اسبق روابط عمومی استانداری خوزستان در پاسخ به این سوال که چرا چهره های اصلاح طلب استان خوزستان نقدی را نسبت به امورات جاری استان ندارند یا تعداد اندکی هم که منتقدند از خطوط انصاف نقد گذر کرده اند و بیشتر به هجمه و تهمت روی می آورند؟ گفت: من باید از باز کردن باب نقد از سوی رسانه تابا؛ تشکر کنم و خواستار به میدان آمدن سایر اصلاح طلبان هستم. منتظرم که سایرین هم برای نقد درون گفتاری اقدام کنند.

 

وی افزود: اجازه بدهید ریشه ای به موضوع بپردازم؛ بنده در زمینه خلوص اصلاح طلبی در استان خوزستان نقد دارم. یعنی معتقدم اصلاح طلبی فقط یک عنوان نیست که آن را یدک کشید. اصلاح طلبی شروطی دارد که بدون داشتن آنها نمی توان شخصی را اصلاح طلب دانست.

 

درویش با انتقاد از خواسته های فراوان برخی از سیاسیون منفعت طلب گفت: من می دانم که خیلی ها فکر می کنند اگر رییس جمهوری اصلاح طلبی بر مسند نشست بایستی بیایند و خیلی از مناصب را اشغال کنند. زمانی که ما در استانداری مشغول بودیم بسیار تحت فشار قرار می گرفتیم و عده ای مرتبا به ما می گفتند که ما زحمات زیادی را برای پیروزی فلان شخص کشیده ایم و بایستی به ما پست بدهید.

 

مدیران اصلاح طلب تا به حال شق القمر نکرده اند

دبیر حزب اعتماد ملی خوزستان با بیان اینکه زمانی که مدیران اصلاح طلب بر سر کار آمدند و مسئولیت را در دست گرفتند؛ ندیدم که شق القمر کنند، عنوان کرد: ندیدم برخی از مدعیان پس از کسب مناسب کار خاصی را انجام بدهند که آنرا کار اصلاحاتی دانست. البته علت آن هم این است که در مرکز مدیران یا وزراء بایستی مشی اساسی را در استان ها مشخص کنند و اگر وزیر تهران نشین وزیر اصولگرایی باشد از مدیرکل در استان چه کاری ساخته است؟ باید تابع دستورالعمل های وزارتی و مطیع باشد و اگر هم مطیع نباشد طبیعتا برکنار می شود.

 

درویش با اشاره به دلایل عدم انتقاد در استان خوزستان از رویه های جاری خاطر نشان کرد: عده ای از منتقدان ما متخصص نیستند و خیلی از متخصصان ما فاقد تعهد هستند و یک عده کمی از متخصصان درد آشنای ما جسارت انتقاد را ندارد که شاید برخوردهای ما باعث سکوت این دسته اخیر شده است.

 

اصلاح طلبان به دنبال افراد با مرام باشند

این فعال سیاسی اصلاح طلب فرهنگ عشایری، ناامیدی و تاجرمسلکی را سه آفت اصلاحات در خوزستان دانست و افزود: فرهنگ عشایری در این استان به گونه ای است که مثلا ما به خاطر قومی یا دوستی با فلان شخص حاضر نیستیم انتقادی نسبت به عملکردش داشته باشیم. تمرین در زمینه انتقاد کردن نداریم و اگر زمانی هم کسی پیدا شود که توان انتقاد را داشته باشد، به بدترین شکل فضا را برای او می بندیم.

 

وی ادامه داد: موضوع دیگر اینکه برخی ناامید هستند و امیدی به تغییر اوضاع ندارند؛ من همواره در جمعه دوستان تاکید می کنم که در جوامع آزاد دموکراتیک اینگونه نبوده است که از روز اول همه چیز مطلوب باشد بلکه مشقت های زیادی را فعالان سیاسی- اجتماعی تجربه کرده اند تا به این حد از آزادی های اجتماعی و سیاسی دست پیدا کنند و در این راه مبارزه کرده اند.

 

درویش در پایان گفت: به سهم خودم به همه همفکران اصلاح طلب هشدار می دهم که به افراد تاجر مسلکِ معامله گر اجازه ورود به جمع شان را ندهند زیرا که روی همراهی این افراد نمی شود حسابی باز کرد زیرا که ایشان در یک آن به خاطر یک سمت دوستان خود را می فروشند؛ اصلاح طلبان به دنبال افراد با مرام باشند؛ افرادی که به اصول پایبند هستند.

منبع: تابا نیوز

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
787
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید