رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February
  تهران لطیف
  ٣٩(°F)
  وزش باد ١٨(mph)
  فشار ٢۵.٩٠(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٠(in)
اوقات شرعی

fbee7_57588292

رییس مجمع نمایندگان استان مرکزی با بیان اینکه صحنه تولید با مشکلات بسیاری دست به گریبان است، از آمادگی نمایندگان مجلس برای اخذ تصمیمات برای رفع مشکلات در راستای ایجاد تحول اساسی در این حوزه خبر داد. به گزارش اعتماد ملی به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، علی اکبر کریمی در نشست تشکل های بخش […]

رییس مجمع نمایندگان استان مرکزی با بیان اینکه صحنه تولید با مشکلات بسیاری دست به گریبان است، از آمادگی نمایندگان مجلس برای اخذ تصمیمات برای رفع مشکلات در راستای ایجاد تحول اساسی در این حوزه خبر داد.

به گزارش اعتماد ملی به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، علی اکبر کریمی در نشست تشکل های بخش کشاورزی با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای قابلیت های بسیاری در حوزه کشاورزی است، افزود: یکی از مشکلات کشاورزان در حوزه تعارضاتی است که با منابع طبیعی دارند. منابع طبیعی برای برخی اراضی کشاورزی که سالهاست کشاورزان در آن به کشت و زرع مشغولند سند دولتی صادر کرده است.

وی با بیان اینکه کشاورزان در این زمین ها کشت دیم انجام می دهند و این کشت منبع ارتزاق آنهاست، چاره اندیشی برای رفع این معضل را خواستار شد.

  کریمی تاخیر در اعلام نرخ تضمینی محصولات کشاورزی را دیگر مشکل موجود عنوان کرد و گفت: در خنداب منبع اصلی ارتزاق مردم از محل تولید انگور است و با توجه به کم آبی موجود، میزان تولید کاهش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر لزوم داربستی شدن درختان انگور در این منطقه گفت: این اقدام راندمان تولید محصول را حتی در شرایط سرمازدگی باغات افزایش می دهدو به نوعی درختان به این روش از سرمازدگی نجات پیدا می کنند.

کریمی با بیان اینکه در استان منابعی در این خصوص تامین شده ولی خنداب و اراک نیازمند اعتبار ویژه در این حوزه هستند اظهار کرد: داربستی شدن باغات در کنار توسعه آبیاری قطره ای و یکپارچه سازی باغات راندمان تولید محصول را در این منطقه بسیار افزایش خواهد داد.

وی همچنین به عدم پرداخت سهم تولید از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و گفت: از ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها تاکنون این مهم عملیاتی نشده است.

کریمی با اشاره به مشکلات موجود میان کشتارگاه ها و اتحادیه مرغداران با شرکت پشتیبانی امور دام و ضرورت چاره اندیشی برای رفع این مشکل از دیگر بخش های سخنان نماینده اراک، کمیجان و خنداب در این جلسه بود.

به گزارش ایسنا، محمدرضا منصوری نماینده ساوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه باید چرایی عدم توانمندی در صادرات قابل قبول محصولات کشاورزی را دریابیم افزود: با استفاده از روش های سنتی تولید نمی توان در دنیای امروز رقابت کرد. توجه به لزوم افزایش دانش فنی و علمی در حوزه کشاورزی ضروری است.

وی اظهار کرد: در دنیای امروز صادرات بسیار سودآورتر از گذشته است اما برای دستیابی به ثروت در حوزه صادرات محصولات کشاورزی تمام لوازم مورد نیاز تولید و صادرات باید مورد توجه و دقت قرار گرفته و فرایند تولید متولی داشته باشد.

منصوری در ادامه با اشاره به اختلافات موجود میان منابع طبیعی و کشاورزان، اجاره دادن زمین های کشاورزی به کشاورزان را یک راهکار مناسب برای رفع این مشکل عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، ابراهیم رضایی نماینده خمین در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: آینده روشنی برای کشاورزی متصور نیست و همین امر کشاورزان را به مهاجرت مجبور کرده است.

وی افزود: اگر امید در روستاها ایجاد شود مردم به این مناطق باز می گردند. بسیاری از حرکات اقتصادی و جریان های تولیدی بدون دخالت دولت و با واگذاری به بخش خصوصی قابل انجام است و تولیدکنندگان در این شرایط می توانند راه خود را بیابند.

رضایی با بیان اینکه می توان از ظرفیت تشکل های کشاورزی برای ترسیم آینده ای روشن در این حوزه بهره برد افزود: از جهاد کشاورزی انتظار می رود که در این حوزه نقش خود را به خوبی ایفا کند.

وی از مسئولان جهاد کشاورزی خواست عزم و اراده خود را برای کمک به تولید تقویت کنند و در این زمینه هدفگذاری انجام شود.

رضایی با انتقاد از مسیر طولانی کسب مجوزها در بخش کشاورزی این مسئله را عامل بی انگیزگی فعالان این حوزه دانست و خواستار برداشته شدن موانع از این مسیر شد.

به گزارش ایسنا، علی ابراهیمی نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه دورنمای مشخصی در حوزه کشاورزی وجود ندارد، هدررفت منابع کشور در برخی محصولات کشاورزی که بی هدف تولید می شوند را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: بخش کشاورزی در تامین نهاده ها از یکطرف و عرضه محصول از سوی دیگر دچار از هم گسیختگی است.

وی با اشاره به تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار در حوزه اشتغال روستایی گفت: متقاضیان در دریافت تسهیلات موفقیت چندانی ندارند و مشکل تامین ضمانت های مورد نظر بانک آنان را از دریافت تسهیلات ناامید می کند و با توجه به اینکه مجوز برداشت این مبلغ از صندوق توسعه به شرط اثرگذاری صادر شده اگر این اثرگذاری صورت نگیرد امکان تکرار دریافت آن وجود ندارد.

ابراهیمی به مشکل پایین بودن قیمت شیر تولیدی در استان اشاره کرد و گفت: این مشکل بر آینده فعالیت دامداران تاثیرگذار است .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز با بیان اینکه جهاد کشاورزی مجری قوانینی است که توسط نمایندگان مجلس تصویب می شود و برخی قوانین نیازمند اصلاح هستند .

علی بابایی افزود: الگوی کشت پنج ساله محصولات کشاورزی مختلف در استان مرکزی آماده شده است.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
638
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید