رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Wednesday 23 January
  تهران لطیف
  ٣٧(°F)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۶.١۵(in)
  محدوده دید ۴.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.١۵(in)
اوقات شرعی

photo_۲۰۱۷-۱۱-۱۷_۱۱-۱۰-۳۱

* مهدی مازنی، رئیس شاخه جوانان حزب اعتماد ملی

تقسیم و جدا کردن بعضی را از بعضی. بعضی را بر بعضی برتری دادن، برتر شمردن نژادی نسبت به نژاد دیگر.  اینها تعاریف مشخص از واژه ی تبعیض در فرهنگ لغات است. تبعیض تبعیض تبعیض …
در روزهای اخیر شاهد تظاهرات پراکنده در شهرهای مختلف بودیم. بسیاری از نخبگان و تحلیل گران سیاسی و اجتماعی این اتفاق را هشداری برای کشور دانستند و از آن به عنوان تلنگری برای آینده سیاسی نظام یاد کردند. در این بین افرادی نیز بر طبل فشار اقتصادی کوبیدند و دولت را متهم به ناکارآمدی کردند.
باید گفت بسیاری از تحلیل ها کمابیش واقعیت های جامعه را بیان کردند و این رخداد را ناشی از نارضایتی مردم عنوان کردند.
اما نکته ای که کمتر به آن پرداخته شد آفت تبعیض است. علت العلل این نارضایتی ها. تبعیض امروز در کشور ما بیداد می کند. آفتی که همه اقشار جامعه با آن دست به گریبانند. وقتی موج اعتراض به حقوق های نجومی و املاک نجومی همه را فراگرفت. وقتی نگرانی جامعه از جولان آقازاده و حضور آنها در بنگاه های اقتصادی تبدیل به فریاد شد. وقتی در شبکه های اجتماعی از رفتارهای دوگانه با مردم نالیدند و هشدار دادند. همه و همه حکایت از حاکمیت تبعیض لجام گسیخته در جامعه دارد. وقتی افراد متنفذ بیشتر به تملق خرسندند تا نقد. وقتی به جای آنکه به متخصصین بها بدهند به کسانی بها می دهند که از دانش کمتری برخوردارند. وقتی مردم این همه تبعیض را می بینند باید به آنها حق داد که زبان به اعتراض باز کنند و بر سر مسئولان فریاد بکشند.
در بین معترضین هستند کسانی که دستشان به دهانشان میرسد اما از شدت تبعیض در نظام اداری به ستوه آمده اند. همه ی این کسانی که به خیابان آمدند تنها از سر نداری و فقر پا به خیابان ننهادند. حتی اگر بخشی از این جماعت هم فقیر باشند فقرشان ناشی از تبعیض آزار دهنده است.
متاسفانه برای عده ای این تبعیض ها و تفاوت قائل شدن های بی دلیل بین طبقات مختلف جامعه عادی شده است. مردم از این تبعیض ها بیزارند.
از اینکه ببینند در نظامی که مدعی عدالت علوی است این اندازه شکاف و فاصله بین مردم و طبقات مختلف شهری و روستایی وجود دارند دل شکسته اند.
زیبنده نیست با مردمی چنین وفادار با تاریخی ستودنی و وحدتی مثال زدنی در برابر دشمن این چنین رفتار شود.
اتفاقات اخیر را باید سیلی بیدار کننده ای به مسئولان قلمداد کرد که تا دیر نشده باید کاری کرد و تا فرصت هست باید مردم را از چنین شرایط تلخ و آزار دهنده ای رها ساخت.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
614
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید