رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
 • الجمعة ۱۱ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 18 January
  تهران لطیف
  ٣٠(°F)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.٩۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩۵(in)
اوقات شرعی

مصاحبه-با-منتحب-نیا-1024x765

اعتماد ملی: برای مراسم روزدانشجو به تبریز آمده بود«فرصت را غنیمت شمردیم تا با او پیرامون مسائل روز و چالش های اخیری که بوجود آمده به گفتگو بنشینیم» مباحث جالبی مطرح شد که جای تامل داشت. قائم مقام حزب اعتماد ملی معتقد است که این ایام بهترین زمان برای کادرسازی در جریان اصلاحات است. در ادامه گفتگوی امین را با حجت الاسلام والمسلمین منتجب نیا می خوانید:

* برای شروع بفرمایید تعریف شما از اصلاح طلبی و جریان اصلاحات چگونه است؟
– در یک سیستم نظام‌مند ما می توانیم چند گونه رویکرد در مواجهه با حوادث، رویدادها وحتی ساختار ها داشته باشیم. یک رویکرد این است که از وضع موجود راضی باشیم و هیچ گونه تغییر و تحولی در آن ایجاد نکنیم هر چه که نهادینه شده آن را پذیرفته و تا آخر به آن عمل نماییم و رویکرد دیگر این است که هر زمانی مشاهده کردیم در نظام یا ساختاری خللی وجود دارد و در آن مفاسدی بوجود آمده است انقلاب کرده و برای بر اندازی نظام اقدام کنیم و نظام نوینی را که مطلوب است، مطرح کنیم این دو روش صحیح نیست و عملی نمی باشد! رویکر اول که رضایت به وضع موجود و در جا زدن می باشد، عقلانی نیست. بالاخره انسان در مسیر تکامل است و باید نقطه ضعف ها را برطرف کرد و گام هایی را در جهت رسیدن به هدف برداشت. پس در جازدن و رکود نه تنها از بعد عقل بلکه از بعد شرع نیز صحیح نمی باشد. این که ما هر زمانی مشکلی پیش آمد، بخواهیم کلیت نظام را بر اندازی کنیم و هر بار انقلابی در انقلاب بر پا کنیم، این به معنای عدم ثبات و استقرار یک نظام است و به معنای تزلزل همیشگی است. هر روز این احتمال وجود دارد که مفسده ای به وجود بیاید و به مجرد اینکه به مشکلاتی دچار شدیم، بخواهیم کل نظام را از بین ببریم به قول معروف هر زمان دیدیم مسئله‌ای وجود دارد بخواهیم صورت مسئله را پاک کنیم، که این کار نه منطقی است و نه عملی، چون انقلاب را مردم انجام می دهند و مردم هم که نمی توانند هر روز انقلاب کنند.

پس می ماند راه سوم، و این راه بدین ترتیب است یک ساختار حکومتی به وجود آمد که مردم آن را ایجاد کردند، ایده ها و آرمان ها شکل گرفت و قانون اساسی تصویب شد. اگر در طول این سی چهل سال اخیر یک تعداد افرادی روی کار آمده اند که نالایق و ناباب بودند و سیاست های غلطی نهادینه شد که موجب رواج مفاسدی در جامعه شد باید پایه و اساس را محفوظ نگه داشت و در صدد رفع مشکلات برآمد. به عبارتی وضعیت نامطلوب را به شرایط بهینه تبدیل کنیم و مشکلات را رفع کنیم نه اینکه تیشه به ریشه اساس نظام بزنیم و این راه اصلاحات است. اصلاح طلب ها می گویند ما یک انقلابی کرده ایم و کشورمان در بستر انقلاب، نظامی را تشکیل داده است، این نظام طی چهل سال دچار مشکلاتی شده است که باید با سر انگشت تدبیر حل بکنیم، نه مشکلات را نادیده بگیریم و نه کل موجودی نظام را از بین ببریم. بلکه ببینیم اگر مشکل از افراد نالایق است در این صورت افراد نالایق را ازسر کار کنار بگذاریم و افراد لایق را جایگزین کنیم، اگر مشکل از قانون است برویم و قانون را اصلاح کنیم. اگر مشکلات در اجرا و عمل باشد، عمل کردها را اصلاح کنیم. به نظر بنده بهترین روش برای حل نابسامانی ها و مشکلاتی که در نظام به وجود آمده است، اصلاحات است. تنها در صورتی می توان رویکرد دوم را که انقلاب است، پذیرفت که سرتاسر نظام فاسد شود! مثل یک ساختمان، که اگر دیوارهایش مشکل داشته باشد می‌توان ترمیم کرد اما زمانی که پایه هایش فرسوده باشد و موریانه در آن نفوذ کرده باشد، در این صورت تنها راه یک لودر است که چاره ساز خواهد بود. یعنی همان اتفاقی که برای نظام شاهنشاهی افتاد، نظامی که پایه و اساس آن بر اساس ظلم و ستم بود و در اصل بر بنیاد زورمداری بنا شده بود که در این صورت چاره‌ای جز انحلال نبود و باید نظام نوینی پایه گذاری می‌شد و انقلابی رخ می داد که با خواسته‌های مردم منطبق باشد. چهل سال است که از انقلاب ما می گذرد و اتفاقات ریز و درشت زیادی افتاده است، اما نظامی نیست که پایه هایش پوسیده باشد بلکه مشکلاتی دارد که قابل اصلاح است. اصلاح طلب ها می گویند ما باید تلاش کنیم تا در این نظام اصلاحات به وجود آوریم.

* تعابیر ذکر شده از اصلاح طلبی چقدر با رفتارهای امثال لاریجانی مطابقت دارد و آیا ممکن است اصلاحات در ۱۴۰۰ به لاریجانی برسد؟
اصلاح طلب ها باید تلاش کنند که کاندیدای مطلوب خود را به صحنه بیاورند یعنی فردی که از جنس اصلاحات باشد! چه در مجلس و چه در ریاست جمهوری، و ایده آل هم همین است. اما گاهی شرایطی به وجود می آید که شرایط خاصی بر اصلاح طلبان تحمیل می شود! محدودیت هایی ایجاد می شود که اصلاح طلبان مجبور شوند به حداقل خواسته های خودشان قانع شوند! برای مثال در سال ۹۲ مانع ورود آقای خاتمی به صحنه شدند، آقای هاشمی رد صلاحیت شد، اصلاح طلبان آقای عارف را انتخاب کردند، آقای روحانی در مقابل آقای عارف قرار گرفت و آقای روحانی کناره گیری نکرد، در این صورت اصلاحات دو پاره می شد و جمعی از اصلاح طلبان به آقای روحانی رای دادند و جمعی دیگر به عارف! یعنی اگر آقای عارف می ماندند آرای اصلاح طلبان تجزیه می شد! و این یعنی شکست اصلاح طلبان. و اینجا بود که بزرگان اصلاح طلب از آقای عارف خواستند که کناره گیری کند تا این اتفاق پیش نیاید و نهایتا اصلاح طلبان با حداق مطالباتشان به پیروزی برسند. آقای روحانی کف مطالبات اصلاح طلبان بود نه سقف آن! و حتی سقف متوسط آن. اصلاح طلبان برای این که صد در صد میدان را خالی نکنند و شکست نخورند، از آقای روحانی حمایت کردند. حتی در ۹۶ هم همین بود. منتهی آقای روحانی هم با شعار اصول گرایی وارد صحنه نشد! تمام شعارهایی که داشت، شعارهای اصلاح طلبان بود. هر چند از لحاظ خمیر مایه فکری اصلاح طلب نبودند! حالا اگر اصلاح طلبان در آینده بتوانند روی یک کاندیدای اصلاح طلب راستین که صاحب رای هم باشد، به اجماع برسند، آن فرد بر تمام افراد عاریه‌ای ارجحیت دارد. که ما امید داریم تا آن زمان به این نتیجه برسند.

*اخیرا آقای زیبا کلام هم از آقای جهانگیری خواسته اند که از دولت کنار بکشند و خود را برای ۱۴۰۰ آماده کنند، نظر شما در مورد این پیشنهاد چیست؟
– حال این موضوع شقوق زیادی دارد و اخص به آقای جهان گیری نمی باشد ما در بین اصلاح طلبان چهره های زیادی داریم که می توان روی آنها کار کرد و برای ۱۴۰۰ آن ها را آماده نمود.

*یعنی شما معتقدید که باز اصلاح طلبان در ۱۴۰۰ باید به کف مطالبات قناعت کنند؟
– نه ابدا! قطعا باید به فکر سقف مطالبات باشیم! منظور بنده این بود که اگر در شرایط خاصی قرار گرفتند و شرایط بر آنها تحمیل شد. و گرنه باید تلاش کنیم که یک اصلاح طلب تمام عیار را وارد صحنه کنیم و شرایط موفقیتش را مهیا کنیم.

*و نظر شما در مورد کابینه دوازدهم به چه ترتیب است؟
کابینه مطلوبی نیست! کابینه ای نیست که امید به تحقق مطالبات مردم در آن بالا باشد! به خصوص در تیم اقتصادی کابینه و بعضی از وزرایی که جدیدا وارد صحنه شده اند. در مجموع کابینه رضایت بخشی نیست، نه برای مردم و نه برای اصلاح طلبان! اگر کابینه مطلوب نباشد زیر مجموعه هم که شامل استانداران و مدیران کل می باشد، شرایط نامطلوب پیدا می کنند.
*آقای عارف اخیرا گفته اند که ائتلافی مابین اصلاح طلبان و اعتدالیون در ۱۴۰۰ وجود نخواهد داشت، نظر شما در این خصوص چیست؟
– ایشان نظریه خود را گفته اند، ولی اصلاح طلبان باید به این جمع بندی برسند! ما در سال های اخیر به ترتیب در سال ۹۴ و ۹۶ چون وضعیت شکننده بود اگر ائتلاف صورت نمی گرفت، ناچار شدیم در هر دو انتخابات با هواداران دولت ائتلاف کنیم. همان طور که دیدید چند نفر از اعضای حاضر در لیست امید هم با میل دیگران وارد صحنه شده بودند و تمایلی در اصلاح طلبان نسبت به آن ها وجود نداشت! همین طور در مورد شوراها! برای سال‌های آینده چه در مجلس و چه در ریاستجمهوری باید تلاش کنیم که اصلاح طلبان خود وارد صحنه شوند. ائتلاف کردن با غیر اصلاح طلب ها یا اکتفا کردن به کف مطالبات جزو تصمیم های اضطراری به شمار میرود در صورت نرسیدن به نتایج مطلوب ناچار باید به موارد ذکر شده اکتفا کنیم.

* این روزها به شکل فزاینده ای با پدیده اصلاح‌طلبان قلابی روبرو هستیم، برای حل این مشکل آیا در درون اصلاح طلبان عزمی وجود دارد و تصمیمی اتخاذ شده است؟
منظور از اصلاح طلبان قلابی قابل تفسیر می باشد نمی توان آن را کلی گویی کرد.

*همان هایی که یک شبه اصلاح طلب می شوند!
بله، افرادی هستند که فرصت طلب می باشند و نان را به نرخ روز می خورند و تمایل به لقمه آماده دارند! و این ها تابع جریان قدرت هستند و اگر اصلاح طلبان در صحنه قدرت باشند اصلاح می شوند و اگر اصولگرایان باشند زود چهره عوض می کنند. این ها را باید شناسایی کرد و به عنوان انسان های منافق شناخت و نباید فریب آنان را خورد کما اینکه بعضی افراد و گروه ها هم هستند که با عنوان و شعار اصلاح‌طلبی روی کار می آیند و در واقع برای ایجاد انشقاق و انحراف در اصلاح طلبی به روی کار آمده اند! باید کاملا هوشیار بود و شناسایی دقیق و شناخت صحیح انجام شود. تعریف خاصی وجود ندارد خط مش آن ها در جامعه مشخص است باید از افراد دو رو و دو چهره و نان به نرخ روز خور برحذر بود و به آن ها میدان نداد و افرادی که تظاهر به اصلاح طلبی می کنند ولی به جایی وصل می باشند واز آن سمت ارتزاق و تقویت می شوند، برای دوری از آنان باید هوشیار بود تا جبهه اصلاحات آسیب پذیر نباشد.

*به عنوان سوال اخر بفرمایید، باتوجه به گشایش‌هایی که شده است، آیا موضوع حصر را تمام شده می دانید؟
تا پایان قطعی آن، نمی توان آن را تمام شده اعلام کرد. ما در کشوری هستیم که همه چیز محتمل است! ولی قرائن و شواهد گویای آن است که تصمیمی در پشت صحنه وجود دارد که جریان حصر را خاتمه دهند! بعضی از مقامات هم چنین اظهار کرده اند، ولی تا نرسیدن به مرحله پایانی نمی توان چیزی را به قاطعیت اعلام کرد! گشایش هایی که نسبت به آقای کروبی قائل شده اند، نشان دهنده آن است که تصمیمی گرفته شده است حال این اتفاق نظر و تصمیم چیست، را نمی توان به صورت قطع بیان نمود ولی احساس می شود تصمیم جدیدی گرفته شده است. امکان دارد همین گونه که ما تصور می‌کنیم قضیه حصر منتفی شود. البته هنوز تغییر در وضعیت آقای مهندس موسوی ایجاد نشده است!
ممنون از اینکه در این گفتگو شرکت کردید.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
609
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید