رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸
 • الأربعاء ۷ ذو القعدة ۱۴۴۰
 • 2019 Wednesday 10 July
  تهران Mostly Cloudy
  ٨٢(°F)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢۵.٧۴(in)
  محدوده دید ۴.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 4-Moderate
  رطوبت ٢۵.٧۴(in)
اوقات شرعی

150380411697829500

از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تاکنون دولت ها همواره در دور دوم مسئولیت خود دچار چالش هایی میشوند که در بیشتر مواقع در مواجهه با این چالش ها، ریزش هایی دارند. دولت هایی که با موج های سیاسی و در بزنگاهای حساس بر سر کار می آیند اما در این بین وضعیتی متفاوت تر دارند.

مسئول شاخه جوانان و دانشجویان حزب اعتمادملی خوزستان در یادداشتی به دلایل حمایت از دولت دکتر روحانی در فضای فعلی جامعه با توجه به حجمه های وارده به دولت تدبیر و امید پرداخت.
به گزارش اعتماد ملی از منطقه خوزستان، در متن این یادداشت آمده است:
از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تاکنون دولت ها همواره در دور دوم مسئولیت خود دچار چالش هایی میشوند که در بیشتر مواقع در مواجهه با این چالش ها، ریزش هایی دارند. دولت هایی که با موج های سیاسی و در بزنگاهای حساس بر سر کار می آیند اما در این بین وضعیتی متفاوت تر دارند. این دولت ها همواره در تنگنای فشارهای سیاسی قرار میگیرند و در هر سطحی و لایه ای که نتوانند این مطالبات سیاسی که شاید قسمت هایی از آنها نیز آغشته به چاشنی احساسات هستند، را پاسخگو باشند، موج نارضایتی سیاسی را تشکیل خواهد داد.
برای نمونه سال های ۷۲ و ۸۰ در دور دوم دولت های سازندگی و اصلاحات نیز نمونه های بارز این امر میباشد. البته این مهم در سال ۸۸ و در دولت دوم آقای احمدی نژاد نیز قابل رویت بود. در سال ۸۰ و شروع دور دوم دولت آقای خاتمی نیز بسیاری از آنانی که از خاتمی انتظار شق القمر داشتند و حتی در مخیله خود،او را خارج از چهارچوب های نظام میپنداشتند، پس از آنکه متوجه اشتباه محاسباتی خود شدند، به فشار و کوک کردن ساز ناسازگاری با او پرداختند.اوج این ناسازگاری نیز در آخرین ملاقات خاتمی با دانشجویان و در دانشگاه رخ داد و در آن روز دانشجویان شخصی را که روزی به شدت حمایت میکردند، هو نمودند!!
دولت دوم حسن روحانی اما شرایطی ویژه دارد! دولتی که پس از ۸ سال پر دردسرو با شرایطی ویژه و اجماعی کم نظیر در بین نیروهای چپ و اعتدالی و با محوریت مرحوم آیت الله هاشمی به پاستور رسید،انتظارات فراوانی را دل نیروهای به خط شده ایجاد نمود و به تبع آن مردمی که با اعتماد به برخی بزرگانشان به دولت روحانی رای داده بودند نیز بدون در نظر گرفتن میراث پر از مشکل ۸ سال قبل، سرشار از انتظاراتی بعضا غیرقابل انجام شدند. جامعه ای ناامید با شعار های آقای روحانی چنان به وجد آمده بود که از او انتظار بازگشت به شرایط پیش از ۸۴ و مدینه فاضله ای را داشتند آن هم در مدت کمتر از ۲ سال!! در این بین اما عدم تبیین شرایط از سوی بزرگان جریان های سیاسی حامی دولت برای مردمی با آن همه انتظارات و سطح توقع باعث بوجود آمدن تورم انتظارات مردمی و سیاسی شد! آنچه اما دولت اول حسن روحانی را از این تنگنای شدید انتظارات نجات داد، برجام و تمرکز دولت بر به ثمر رساندن برجام بود و این دلیل خوبی برای عقب راندن سونامی انتظارات پیدا و پنهان جامعه بود! انتخابات ۹۶ و شرایط ویژه و حساس آن که از سوی بسیاری از بزرگان جریان اعتدال و اصلاحات بر آن تاکید میشد و نیز خلا وجود شخصیتی مانند مرحوم آیت الله هاشمی در راس جریان اعتدال، شعار های دکتر روحانی و حامیان او در میتینگ های انتخاباتی و نیز زوج روحانی جهانگیری در مناظره های تلویزیونی، بار دیگر موج عظیم سونامی انتظارات را به راه انداختند! اینبار اما دیگر برجامی برای عقب راندن این موج وجود نداشت!
آنچه اما باعث تشدید این جو احساسی و نیز بالا رفتن نوک پیکان انتقادات تند از روحانی شده است ،چند عامل مهم میباشد:
اول:چرخش تیم دولت و شخص رئیس جمهور، البته در ظاهر به سمت تیم علی لاریجانی و جبهه رهروان
دوم:چیدمان کابینه و برخی وزارت خانه های مهم و کلیدی مانند وزارت کشور و علوم
سوم:چیدمان پاستور و برخی تغییرات جنجالی آن
چهارم:اظهار نظر برخی مدیران و نزدیکان روحانی مبنی بر عدم وابستگی روحانی به جریان های سیاسی و به ویژه اصلاحطلبان که حامی اصلی او بودند
هر کدام از عوامل فوق به تنهایی قابل بررسی در نوشتاری مجزا است،اما آنچه مهم به نظر میرسد عدم دسترسی طیف گسترده ای از سیاسیون و مردم به برخی توقعات و انتظارات خود، حداقل در کوتاه مدت است.آنچه باید بدان توجه کرد اما نگاه دولت به برخی حوزه هایی است که در کوتاه مدت شاید بتواند بازده بیشتری داشته باشد.برای نمونه در بحث شفافیت و مبارزه با فساد شاید یکی از اقدامات خوب دولت روحانی شفافیت در بودجه ۹۷ باشد.
دولت روحانی اگرچه در برخی حوزه ها از جمله چیدمان مدیریتی و کابینه، استفاده از پتانسیل جوانان، ضعف های بسیاری دارد اما بدور از انصاف است اگر بخواهیم او را به دلیل عدم توانایی در ترمیم کامل مشکلات ۸ سال دولت قبل و عدم پیشرفت فوری پس از آن مقصر بدانیم و از هم اکنون بر طبل جدا شدن بکوبیم.
بدیهیست یکی از حوزه هایی که نقدهای فراوان بر روحانی و دولتش وارد است نادیده انگاشتن یک جریان سیاسی مهم و تاثیر گذار بر موفقیت های دولتش است،این امر شاید به تنهایی موج های فراوان انتقادی به سوی او روان داشته است.
با در نظر گرفتن جمیع جهات،به عقیده نگارنده اکنون زمان مناسبی برای تحلیل و استنتاج عملکرد دولت روحانی نیست و باید به او و دولتش با تمامی نواقص آن فرصت بیشتری داد.
البته در این میان ناگفته نماند رفتار برخی از نمایندگان ارشد دولت ایشان در استان ها بسیار ضعیف و غیر قابل دفاع است.دولتی با این حجم انتظارات نیازمند مدیریتی قوی در همه سطوح و به ویژه در راس مدیریت عالی استانهاست که متاسفانه این مهم در دولت دوم ایشان نیز تا کنون در برخی حوزه ها محقق نشده است.انتظار
از ایشان نصب مدیران همسو با رای اکثریت و البته مقتدر،شایسته،کاردان، با تجربه و دلسوز در همه سطوح است.
کسانی که خود به تنهایی یک رئیس جمهور باشند و بتوانند بخشی از بار بسیار سنگین مسولیت ها را با شهامت به دوش بکشند و در این راه نیز از هیچ چیز نهرساند. امید نسل جوان معتقد و دوستدار نظام و انقلاب و حامیان آقای روحانی مدیریت قوی و شجاع از ایشان و زیر مجموعه دولت است.
همچنین بازگشت به احزاب و میدان دادن به جوانان به صورت واقعی نیز مطالبه ای ریشه دار است. متاسفانه عدم توجه به احزاب و جوانان در این روزها به شدت محسوس و نمایان است.
عبور از روحانی شاید بزرگترین خطای استراتژیکی است که میتوان در این برهه حساس سیاسی مرتکب شد.کسانی که این روزها عبور از روحانی را کلید زده اند،همان مسیری را میروند که عده ای در سال های ۸۰ تا ۸۴ رفتند و نتایج و اثرات منفی آن را کماکان در جامعه میتوان دید، آنانی که هنوز هم انتظار رفتار انتخاباتی و شعارهای احساسی و میتینگی از روحانی را دارند قطعا و یقینا آگاهانه، عقلانیت و منطق را در حوزه های کلان و مهم اداره کشور نادیده میگیرند،لذا بهترین کار در این زمان نقد و نصیحت و کمک به دولت و جلوگیری ار تکرار وقایع تلخ گذشته و انحراف دولت از مسیر درست است.بنا بر گفته رهبر معظم انقلاب مخاطب همه ی این باید ها شخص آقای دکتر روحانیست فلذا امید است که قطار حرکت دولت با میل خود بر مسیر درست حرکت نماید چراکه مکانیزم تعویض لوکوموتیوران بسیار آسان است و آنچه را مردم و جوانان به واسطه رای خود به آقای دکتر روحانی و دولت مردانشان داده اند در صورت‌ لزوم به راحتی باز پس خواهند ستاند،لیکن میتوان صراحتا اعلام نمود که علیرغم تمامی نقدها هیچگاه از اعتماد به روحانی پشیمان نیستیم،چراکه معتقدیم دولت او دولت منطق و عقلانیت است.
مهدی آموزیان
مسئول شاخه جوانان و دانشجویان حزب اعتماد ملی منطقه خوزستان

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
782
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید