رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
 • الثلاثاء ۱۱ ذو الحجة ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 13 August
  تهران تا قسمتی ابری
  ٨۶(°F)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۶.٠٠(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.٠٠(in)
اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
 • کد خبر : 8267
 • یادداشت
 • چاپ خبر : ضرورت اصلاح ساختاری با هدف توسعه صادرات نفتی
download

یادداشت رضا امیدوار تجریشی “رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران” در روزنامه خراسان رضوی

توسعه صادرات غیر نفتی و واژه اقتصاد بدون نفت سالهاست که در محافل اقتصادی و سیاستگذاری کشور مورد توجه قرار دارد.

روند رو به رشد وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از فروش و آثار و پیامدهای مخرب آن بر اقتصاد کشور، از دلایل رویکرد توسعه تجارت خارجی و دستیابی به درآمدهای غیرنفتی است که طی سالیان متمادی در برنامه های ۵ ساله چهارم، پنجم و ششم توسعه به آن اشاره شده است، حال این صادرات می تواند طیف گسترده ای از جمله گردشگری به عنوان صادرات معکوس تا صنایع بالادستی و پایین دستی و مشتقات نفتی را در برگیرد.

علاوه بر این در سند چشم انداز ۱۴۰۴، هدف و غایت نهایی افزایش صادرات و رسیدن ایران به رتبه یک در منطقه پیش بینی شده که تا رسیدن به این هدف راه بسیاری پیش رو است، چرا که از یکسو تحریم های بین المللی ما را از رسیدن به این هدف بازداشته و از سوی دیگر تحریم های داخلی یا خودتحریمی هایی همچون بوروکراسی های اداری، قوانین دست و پاگیر و آیین نامه های ضد و نقیض، عدم پرداخت جوایز صادراتی و یارانه برگزاری نمایشگاه ها و ناهماهنگی قوانین و مقررات و عدم شفافیت و پیچیدگی آن ها مانع از رسیدن به این هدف متعالی شده است.

علاوه بر موارد مذکور و علی رغم این که تلاش ها و اقدامات خوبی توسط دستگاه های اجرایی به جهت توسعه صادرات انجام گرفته اما آن چه مسلم است این اقدامات و تصمیمات به صورت جزیره ای اعمال شده و این مساله مانع از آن شده است تا به رشد دلخواه دست یابیم. به طور مثال ایران با ۱۵ کشور همسایه است که عمدتا این کشورها مصرف کننده هستند اما به دلیل تنش در روابط دیپلماتیک میان ایران و کشورهای همسایه حوزه خليج فارس همچون امارات، عربستان و…و عدم ارتباط موثر اقتصادي مانند کشورهای شمالی و جنگ هاي داخلي دركشورهاي همجوار نتوانستیم به منظور توسعه صادرات در این کشورها هدفگذاری کنیم. و اينكه رقيب هوشيار و آماده به رقابت كشوري به نام تركيه سهم صادراتي را از آن خود نموده است.

بررسی ها نیز موید این امر بوده است که کشور ایران با وجود برخوردار از پتانسیل های بسیار، سهم کمی از بازارهای بین المللی را در اختیار دارد و اگر چه از زمان تدوین برنامه های چهارم توسعه صادرات ایران روند صعودی به خود گرفته، اما هنوز فاصله با شرایط مطلوب بسیار است.

تقویت روابط دیپلماتیک اقتصادی، از جمله اقداماتی است که می بایست توسط وزارت امور خارجه به منظور ورود به بازارهای جهانی در راستای صدور انواع خدمات فنی و مهندسی، جذب سرمایه گذار خارجی و فناوری های نوین در دستور کار قرار گیرد، لذا نمایندگان و رایزن های اقتصادی می توانند در این زمینه نقش اساسی ایفا کنند.

علاوه بر این از آن جایی که ایران از منظر راه های مواصلاتی در جاده ابریشم واقع شده، حال می بایست مطابق رویکرد توسعه زیرساخت ها در برنامه ششم توسعه، اتصال کریدور شمال به جنوب از نظر ریلی، جاده ای، دریایی و هوایی با سرعت بیشتری انجام گیرد. علاوه بر این باید بر صادرات محور بودن اقتصاد دانش بنیان و استارت آپ تاکید فراوان داشت.

حال نباید از این مهم غافل شد که علی رغم اذعان همه مسئولان،کارشناسان و حتی اقشار مختلف مردم به آثار و پیامدهای منفی و زیان بار اتکا به درآمدهای حاصل از نفت و اتکا به درآمدهای حاصل از نفت و تاکید همگان بر توسعه صادرات غیر نفتی، اما هنوز باور و عزم ملی برای رشد و توسعه صادرات در جامعه وجود ندارد، زیرا هنوز بخشی از بدنه اجرایی و تصمیم گیری کشور و قاطبه مردم نسبت به صادرات و صادر کننده دید چندان مثبتی ندارد.

در چنین شرایطی طبیعی است که تصمیماتی اتخاذ شود که اگر به ضرر صادرات و در راستای تنبیه صادرکننده و محدود ساختن صادرات نباشد، مطمئنا به سود صادرات و در راستای تشویق صادر کننده و توسعه صادرات نیز نخواهد بود.
بنابراین در پایان توصیه می شود در راستای توسعه صادرات غیرنفتی اصلاحات ساختاری بیش از پیش ضرورت می یابد، لذ راهکارهایی همچون کاهش بوروکراسی های اداری و بخشنامه های ضد و نقیض و تشریفات زائد، تقویت دیپلماسی تجارت خارجی و افزایش مذاکرات سیاسی برای فراهم آوردن زمینه انعقاد قراردادهای مشترک و توسعه صادرات و توازن نسبی در مبادلات خارجی، استفاده از پتانسیل ایرانی های خارج از کشور به منظور جذب سرمایه گذاری، ارتقاء کیفیت و بسته بندی کالا برای عرضه در بازارهای جهانی، برقراری یک سیستم حمل و نقل سریع و آسان در دستور کار قرار گیرد تا بخش خصوصی با همه تجربیات و ظرفیت هایش باید پا به عرصه عمل بگذارد و با عزم و اراده ای آهنین وارد بازار صادرات کالا و خدمات شود.

 

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
816
روز گذشته
انتخابات ۹۶

آخرین عناوین خبری

خبرنگار ما شوید