رفتن به بالا

پایگاه رسمی اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶
 • الجمعة ۷ جماد ثاني ۱۴۳۹
 • 2018 Friday 23 February
  تهران Fog
  ۴۶(°F)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۵.٩٠(in)
  محدوده دید ١.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٠(in)
اوقات شرعی

IMG09432821

اعتماد ملی: حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا در گفت‌و‌گو با خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان درباره انتقاد برخی ائمه جماعات نسبت به فعالیت‌های سیاسی برخی احزاب و جریان‌های سیاسی در مساجد، گفت: پرداختن به این موضوع بستگی به نگاه ما به موضوعات سیاسی دارد، به طور مثال زمانی ما مسایل سیاسی را یکی از ابعاد، جلوه‌ها و ضرورت‌های دینی می‌دانیم که در این صورت، چون دین، ما را به درک سیاسی توصیه می‌کند، سیاست را بر مبنای دین دنبال می‌کنیم.

وی افزود: زمانی هم که سیاست را اصل قرار می‌دهیم و دین را ابرازی برای رسیدن به مقاصد سیاسی انتخاب می‌کنیم، در این صورت، دین از هویت خود خارج می‌شود و ابزاری برای سیاسی‌کاری، قدرت‌طلبی و رسیدن به مقاصد سیاسی می‌شود، که البته، دیگر، این دین نیست.

قائم مقام حزب اعتماد ملی با بیان اینکه امروزه بسیاری از سیاست‌مداران دین‌دار دچار این اشتباه شده‌اند که سیاست را اصل قرار می‌دهند، گفت: این دسته از افراد، به سیاست رنگ و لعاب دینی می‌دهند، ولی در حقیقت، مقصودشان رسیدن به مقاصد سیاسی است.

منتجب‌نیا ادامه داد: باید مسایل سیاسی و اجتماعی را در چهارچوب مبانی و مفاهیم دینی، تعریف کنیم که در این صورت، هر بعدی در جایگاه خود قرار می‌گیرد و در این میان تداخلی هم انجام نمی‌گیرد.

وی گفت: یکی از مراکزی که باید نگاه درست به دین را آموزش دهد و به جامعه منتشر کند، مساجد هستند، به شرط اینکه اول، ائمه جماعاتی دین‌دار، دین‌شناس، سیاست‌مدار، مهذب و منزه داشته باشند که نگاهی جناحی و سیاسی نداشته باشند و ثانیا، طبق تاکید امام خمینی (ره) مستقل باشند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی، خاطرنشان کرد: من از برخی شخصیت‌های کشور مانند آیات انواری و مهدوی کنی و برخی از اعضای دفتر امام خمینی (ره) شنیده‌ام که هرچه برخی افراد خواستند بعضی نهادها بر کار مساجد، نظارت یا دخالت کنند، امام (ره) فرمودند مساجد باید مستقل باشند و زیر نظر علمای بلاد اداره شوند و حکومت حق ندارد در مساجد دخالت کند.

 

منتجب‌نیا افزود: اگر استقلال مساجد حفظ شود و ائمه جماعاتی با شرایطی که گفته شد، آن‌ها را مدیریت کنند، آنگاه مساجدی خواهیم داشت که قرآن درباره آن‌ها می‌فرماید «لَّمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَىٰ مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ أَحَقُّ أَن تَقُومَ فِيهِ»(توبه، ۱۰۸) و چنین مساجدی می‌توانند مراکزی برای نشر مفاهیم دینی، سیاسی و اجتماعی باشند و جوانانی به سبک اسلام در عصر حکومت حضرت محمد (ص) بپرورانند.

 

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
280
روز گذشته
انتخابات ۹۶

خبرنگار ما شوید