رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 16 October
  تهران T-Storm
  ۵٩(°F)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۶.٢۵(in)
  محدوده دید ٣.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.٢۵(in)
اوقات شرعی

 • سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
 • کد خبر : 2766
 • سرمقاله
 • چاپ خبر : در آستانه اربعین حسینی
photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۸_۰۳-۳۳-۲۸-620x330

* حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی موسوی – عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و مسئول حزب در لرستان

حرکت امام حسین (ع) در حادثه کربلا وواقعه عاشورا ،تماما فرهنگ سازی بوده است؛و به عبارتی امام در حال فرهنگ سازی دینی است ؛حضرت حسین (ع) روبرو بود با دو طبقه قبل از قیام و نهضت :
طبقه اول : اشراف بودند،که نژادپرستی عرب را ترویج و برتری می دادند؛طبقه دوم: مردم عادی ومتوسط جامعه آنروز که آنان غفلت زده و ناآگاه به امور بودند؛ وباید گفت هر دو طبقه در آسیب بسر می بردند و آسیب دیده فرهنگی سیاسی حکومت اموی بودند،کاری که حضرت حسین انجام داد،به ۲صورت بود ،انقلاب فرهنگی واصلاح فرهنگی بود .که البته انقلاب اصلاح اولیه بود.
حضرت حسین (ع) فرهنگ جدیدی را بیان نمی کرد بلکه فرهنگ مسخ شده را،احیا می نماید.
حرکت امام یک اصلاح فرهنگی است و دگردیسی فرهنگی ؛
امام میخواهد ایده فرهنگی غلط را براندازد وایده فرهنگی درست را جایگزین نماید؛برهمین اساس در روز عاشورا فرمود:من با ابدان وجسم فیزیکی شما به جنگ نیامده ام بلکه با فکر غلط شما می جنگم که همانا فکر اموی است .
امام در شرایطی قیام نمود،که آفات وخطرات یک جا به جان دین افتاده بودند و اساس و ریشه دین را هدف گرفته بودند؛لذا راهی جز قیام و خون دادن برای امام باقی نمانده بود ،تاجلوی انحرافات ،بدعتها،خرافات،کژی ها،کجرویهاو تحجرها را باخون وقیام بگیرد؛وباشهادت شوک به جامعه وارد سازد تاباعث بیداری و آگاهی انسانها در قرون واعصار شود.
امام می خواهد ایده فرهنگی درست از شعار وحرف ولقلقه زبانی بیرون بیایید ومتنی شود وعملی و اجرایی وکاربردی شود .
امام در صدد آنست که فرهنگ موجودجاهلیت عرب وبردگی وبندگی واستثمار و ظلم را دگرگون و سپس فرهنگ ،کرامت وآقایی وعزت ،وآزادگی انسانها را پویا وتعالی ببخشد .در طول تاریخ فرهنگ عاشورا یک فرهنگ مولد وتولید کننده بوده است ودرتاریخ تراوش وجوشش می نموده است ،ووجدانهای خفته آدمیان را بیدار ساخته وبه حرکت در آورده است،وآنها را به اخلاق و ارزشهای انسانی ومعنوی دعوت کرده است تا اینکه آزاد و آزاده بار بیایند .
عاشورا ونهضت حسین در متن خود،همه چیز را داراست،تعقل و تدبیر ومعنویت واحساس وهیجان وشور وحماسه وعرفان ،محبت وعشق وزیبایی و احسان وتعاون وهزاران نمونه دیگر …
وباید بگویم،چهارعنصر ویا چهاربلای اجتماعی زمینه وشرایط را برای یزید فراهم ،تا بوسیله حکومت اموی خود به علویون ومردم سخت بگیرد وامام حسین (ع)را وادار به بیعت با خود وچون امام نپذیرفت اورا به شهادت برساند.
بلای اول: تحمیق بود:حماقت مردم آن روزبود که امویان به خوبی از آن به نفع حکومت خود بهره برداری می نمودند، وملاک حق بودن خود را از این بلای اجتماعی وباطل بودن مخالفان قرار می دادند ،واین چه بلای سختی است حماقت !!!
حضرت سجاد(ع) فرمود:اکبر الفقرالحمّق ((بالاترین وبزرگترین فقر در یک جامعه حماقت است )).
بلای دوم ترس است :که جامعه آنروز در اثر فشار وتحمیل اختناق واستبداد و زور حکومت اموی وجود داشت،درآموزه های دینی داریم ،ترس از سپاه شیطان است .
جو ارعاب و وحشت وبگیر وببند وزندان وشکنجه دراثر دیکتاتوری یزید کاملا اثر خود را گذاشته بود،خیلی ها حقانیت امام حسین را می دانستند ولی می ترسیدندکه دم بربیاورند وسکوت کردند،لذا نقل است ومعروف درباره امام حسین که فردی به امام گفت ،مردم با تو قلوبهم معک و سیوفهم علیک ،دلها وقلبهایشان با تواست و شمشیرهایشان برعلیه تو ببینید چه بر سرجامعه آمده بود دچاریک تضاد وپارادوکس .
بلای سوم: قدرت طلبی بود؛جاه طلبی،دنیا طلبی ،اینکه عده ای فقط به پست ومقام وعنوان می اندیشیدند تا منزلّتی برای خود دست وپا کنند ،عافیت طلبان بی عرضه،بی تفاوتان کم نبودند درجامعه آنروز که این هم خود سخت درجامعه آنروز رواج داشت .
بلای چهارم :منفعت طلبها،سودجویانی که بخاطر مال ومنال قربه الی الله آدم می کشتند و این رواج داشت وشیوع پیداکرده بود،نان به نرخ روزخورها،جلوترند دراین چنین وقتی ،میان برزنها ،برایشان می گیرد، آنانی که حلال وحرام وانسانیت واخلاق را فراموش می کنند؛ باعث اختلاف طبقاتی در جامعه می شوند،وموجب می شوند که سابقون ومجاهدان وانقلابیون وصالحین را درجامعه منزوی وبه حاشیه ببرند،درپایان محرم وصفر وعاشورا واربعین ،همه اینها آموزگارند برای انسانها وجوامع درطول اعصار،وتاریخ وبرهه ای از آن مثل اربعین حسینی معلمی است که به زیبایی تعلیم می دهد و می آموزاند که چگونه باشیم وچگونه بیاندیشیم وچگونه عمل کنیم واینکه حسین چه به ما آموخته است؟!!!

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
515
روز گذشته
انتخابات ۹۶

آخرین عناوین خبری

خبرنگار ما شوید