رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی اعتماد ملی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
 • الأحد ۷ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 16 December
  تهران لطیف
  ۴١(°F)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۶.٢٨(in)
  محدوده دید ۴.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.٢٨(in)
اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
 • کد خبر : 2354
 • یادداشت
 • چاپ خبر : آسیب شناسی سلطه جویی فردی وباندی!
d2fd54b5-3500-40a7-b5e8-c8904d62581d
موانع توسعه سیاسی و امتناع بالندگی احزاب در ایران

آسیب شناسی سلطه جویی فردی وباندی!

* ناصرالدین قاضی زاده – مسئول روابط عمومی حزب اعتماد ملی استان تهران

توسعه سیاسی وتحزب در ایران بیش از آنکه از سوی حاکمیت مورد تهدید وسرکوب قرار گیرند ، در فرایند درون سازمانی و کنش متقابل فعالان سیاسی دستخوش فرسودگی و اختلال و فروپاشی میشوند.
در اوایل انقلاب انشعاب و اختلاف در بدنه احزاب مارکسیستی وچپ بازار داغی داشت و خام اندیشی وظرفیت کم انان به تشکل های نو ظهوری دامن میزد.
در تجربه چهار دهه جمهوری اسلامی هم منادیان تحزب دینی ولیبرال و… تفاوت معنا داری در روش ومنش از رفقای چپی نگرفتنند وهر حزب ودسته ایی به طرفه العینی وبه هر دلیل وبهانه ایی اختلاف وسر ناسازگاری آغاز نمودنند!
به نظر می آید مشکل تعارض درونی احزاب ریشه در ساختار ذهن جمعی و منش کنشگران در مسیر هژمونی طلبی فردی وباندی نهفته است.در واقع فعال سیاسی برای سلطه جویی بر دیگر رقبا بیش از آنکه کار جمعی آموخته باشد وانرا در چارچوب منشی وروشی خود رعایت کند، به مدل های باند سالارانه ویار گیری متوسل میشود. در حالی که جوهره کار سیاسی خرد جمعی وباور داشتن گروه در هر تصمیم سازی و…. است.
پس اگر بنا تجربه طی شده مشکل احزاب از خودشان است و بنا بر فقر مدارا و هژمونی اید یولوژیک و قومی و منفعتی و…. رقم میخورد ، پس راه حل این مسئله هم در درون خودشان باید حلاجی وفیصله یابد.
جابه جا شدن وفرو غلتیدن از فعالیت گروهی شفاف به باند سالاری زیر سقف مرید ومرادی و…. یکی از آسیب های اصلی در اکثر احزاب ایرانی از هردو جناح است که کمتر پژوهشگر اجتماعی به آن توجه کرده است. در واقع اکثر رهبران سیاسی خواسته وناخواسته در میدان بازی ونقش آفرینی میکنند ،بدون انکه به رسوایی سرشت و پیامدهای نامبارک سر نوشت آن یعنی امتناع توسعه سیاست واحزاب بیاندیشند. در این زمانه بلند چهل ساله هرچند قدرت طلبان سنگ های زیادی بر سر راه دلسوزان توسعه در انداختند! اما بی پرده وفارغ از خودفریبی کارنامه ما بیش از انکه از جنایت آنان سیاه باشد از خود شیفتگی و کم ظرفیت های فردی و…. ضربه خورده است.ناگفته پیداست که همانطور که شرایط وجایگاه کنونی کشور محصول عملکرد رهبران وتصمیم سازان عمده کشور است ،وضعیت نابسامان تحزب و سیاست ورزی شرافت مندانه به پای تمام رهبران کنونی اعم از خاتمی عزیز تا دیگران نوشته میشود.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
576
روز گذشته
انتخابات ۹۶

آخرین عناوین خبری

خبرنگار ما شوید