اخبار » پیشخوان » حزب اعتماد ملی » روی خط خبر » سیاست داخلی » سیاسی
کد خبر : 18086
چهارشنبه - ۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲

منتجب‌نیا: انشعاب از اعتماد ملی قطعی شد / انتقادهای اساسی ما می‌ماند برای بعد از رفع حصر آقای کروبی/ حزب جدید «حزب منتجب‌نیا» نیست / ما با هرگونه فردمحوری و مریدی و مرادی‌ در عرصه سیاست و جریان اصلاحات مخالفیم‌

به گزارش اعتماد ملی، اولین نشست شورای عمومی حزب منشعب از اعتماد ملی با شعار «راه نو، اعتمادی دوباره» دوشنبه‌شب با ریاست آیت‌الله رسول منتجب‌نیا برگزار شد.
آیت‌الله منتجب‌نیا در ابتدای این جلسه که برخی چهره های شاخص حزب اعتماد ملی در آن حضور داشتند، با تسلیت حادثه تروریستی اهواز گفت: دشمنان سال‌هاست تلاش می‌کنند که‌ به ایران اسلامی‌ آسیب برسانند و امنیت و آرامش جامعه را سلب کنند، اما تا کنون موفق نشد‌ه‌ا‌ند و این از برکات الهی انقلاب و حضور همیشگی مردم در صحنه است.
وی با اشاره به نقش و اهداف آقای کروبی و خودشان از‌ تاسیس حزب اعتماد ملی تصریح کرد: ما همیشه حرمت آقای کروبی را حفظ کرده‌ایم‌ و می‌کنیم و زمانی که انشا‌ءالله رفع حصر شود‌ و ایشان در جریان حقایقی‌ قرار بگیرند که از ایشان مکتوم داشته‌اند‌، خواهید دید که آقای کروبی شما را فرزندان حقیقی خودش می‌داند.
منتجب‌نیا با تاکید بر این‌که باید در حزب جدید اخلاق سرلوحه کار ما باشد، گفت:
هدف ما از تاسیس حزب اعتماد ملی حاکمیت اخلاق‌ در مناسبات حزبی‌ و سیاسی‌ و تحکیم‌ یک فکر و اندیشه راهبردی در جریان اصلاحات و کشور بود. تمام تلاش ما هم در این سال‌ها این بود که به اخلاق‌ حزبی و این تفکر آسیبی نرسد، اما متاسفانه امروز به این نتیجه رسید‌ه‌ایم که امکان تعقیب‌ آن اهداف اخلاقی و‌ اندیشه راهبردی‌ در حزب اعتماد ملی وجود‌ ندارد‌ و باید تشکیلاتی جدید راه‌اندازی کنیم تا متولی همان فکر و اندیشه باشد. ما خود را اصلاح‌طلبانی اصیل، مدافع مردم، حامی آرمان‌های اولیه انقلاب و نظام و البته منتقد وضع موجود می‌دانیم و همه تلاش خود را برای اصلاحات واقعی، کارآمد و شجاعانه به‌کار خواهیم بست و برای همه احزاب و اشخاص اصلاح‌طلب و حتی مخالفان جریان اصلاحات‌ احترام قائلیم، اما در عرصه سیاست، اهل مریدی و مرادی نیستم و مطیع کورکورانه هیچ محفل و کسی نمی‌شویم؛ زیرا‌ هویت مستقل و بنیان فکری مستحکم و به‌روز و قابل دفاع داریم.
این فعال سیاسی در باره آنچه که‌ بر حزب‌ اعتماد ملی در سال‌های اخیر گذشته است و لزوم تشکیل حزب جدید ، گفت: در تمام این سال‌ها ما در حزب، حامی اندیشه‌ آقای کروبی و تفکر اعتماد ملی بودیم و وقتی دیدیم که‌ دیگر در حزب اعتماد ملی آن تفکر و منش سابق وجود ندارد، به پیشنهاد و اصرار دوستان صادق از سراسر کشور بر آن شدیم که حزبی جدید تاسیس کنیم؛ حزبی با همه اصول و معیارهای تحزب که از صفر تا صد مسایل آن مبتنی بر قانون، مرامنامه و اساسنامه حزب و تبعیت از‌ خرد جمعی و رای اکثریت باشد و در آن مطلقا فردمحوری و مریدی و مرادی‌ وجود نداشته باشد، اما متاسفانه در برخی از رسانه‌ها نکته‌ای را دیدم که خیلی ناراحت شدم و آن نکته این بود که برخی خبر از تاسیس «حزب منتجب‌نیا» داده بودند‌…!

آیت‌الله منتجب‌نیا با رد هرگونه فرد‌محوری در عرصه تحزب گفت: اگر بناست کار حزبی و تشکیلاتی کنیم دیگر فردگرایی مفهومی ندارد، بنابراین اگر حزبی تشکیل شود، متعلق به همه شماست. حزب جدید چه در فرایند تاسیس که شامل تعیین هیات موسس، تدوین مرامنامه و مانیفست و نقشه راه و اساسنامه و چه در فرایند مدیریت تا تشکیل کنگره بزرگ حزب و پس‌ از‌ آن کاملا دموکراتیک و بر پایه خرد جمعی حرکت خواهد کرد.
این مبارز انقلابی قبل از انقلاب‌ و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در باره‌ اقداماتی که در حزب در حال تاسیس انجام شده است گفت: تا کنون دو جلسه بزرگ هم‌اندیشی و جلسات متعدد کمیته ۷ نفره منتخب هیات موسس برای پیشبرد امور حزب جدید تشکیل و بیش از ۳۰ نام هم برای حزب‌ از سراسر کشور به این کمیته ارسال و در خصوص محورهای برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت حزب هم پیشنهادات ارزشمندی ارسال شده است. برای مدیریت جمعی تا کنگره اول هم سازوکار مناسبی با عنوان «شورای عمومی حزب در حال تاسیس» طراحی شده است که شامل کمیسیون‌های مختلف برنامه‌ریزی و فکری می‌باشد‌؛ اهم آن‌ها کمیسیون‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، حقوقی، رسانه و ارتباطات مردمی، امور استان‌ها، مرامنامه، اساسنامه، تشکیلات و امور اداری است.
منتجب‌نیا افزود: خبر تشکیل حزب جدید با استقبال خوب فعالین اصیل اصلاح طلب و برخی از نمایندگان مجلس و مدیران دولتی همراه شده است ولی حزب جدید توجه ویژه و خاصی به جوانان فهیم و آینده‌ساز و تشکیلاتی و بانوان شجاع و خوش‌فکر دارد به‌نحوی که هم در هیات‌موسس و هم در مدیریت کمیسیون‌های شورای عمومی به‌نحو شایسته از حضورشان بهره خواهیم برد.
پس از سخنان آیت‌الله منتجب‌نیا اعضای حاضر در جلسه نیز به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و مقرر شد که که نظرات اعضا جمع‌بندی و از آن‌ها در جای خود استفاده شود‌.

IMG_20180926_131625_866 IMG_20180926_131951_670